• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Ocak, Cumartesi


Rusya’dan ‘Tu-154 kazasının nedeni pilotaj hatası’ iddialarına yalanlama

Dünya

A- A A+


Rusya Savunma Bakanlığı, aralarında dünyaca ünlü Kızıl Ordu Korosu'nun üyelerinin de olduğu 92 kişiyi taşıyan Tu-154 tipi askeri uçağın, ikinci pilotun hatası nedeniyle düştüğü yönündeki haberleri yalanladı.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, tarafından yapılan açıklamada, Rus haber sitesi Life’in Tu-154 uçağının düşme sebebinin ikinci pilotun hatası olduğu yönündeki haberin doğru olmadığı belirtildi. Konaşenkov, “Soruşturma tamamlanmadan önce bir dayanak olmadan birilerini suçlamanın ve sonuçlar uydurmanın kabul edilemez ve ahlak dışı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Life sitesinin ismini vermediği Savunma Bakanlığı uzmanlarını kaynak gösterdiği haberinde, karakutuların tamamen deşifre edilmesi ardından, uçağın düşmesinin sebebinin ikinci pilot Aleksandr Rovenskiy’in havalanma sırasında yaptığı bir hata olduğunun değerlendirildiği öne sürülmüştü.

Tu-154 uçağı 25 Aralık’ta yakıt ikmali için indiği Soçi kentinden havalanmasından kısa bir süre sonra düşmüştü. Suriye’ye gitmekte olan uçaktaki Kızıl Ordu Korosu Rusya'nın Lazkiye’deki hava üssünde görevli olan personele yeni yıl konseri verecekti.

 

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...