• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Ocak, Cumartesi


Hindistan polisine toplu tecavüz ve yağma suçlaması

Dünya

A- A A+

Hindistan'da Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, bir grup polisin komünist militanlara yönelik operasyon sırasında 16 kadına karşı tecavüz, cinsel ve fiziksel saldırı suçlarını işlediğini duyurdu.

Komisyonun yaptığı araştırmaya göre Hindistan'ın Chhattisgarh eyaletine bağlı Bijapur bölgesinde yapılan operasyon sırasında bir grup polis 16 kadına yönelik cinsel saldırı, tecavüz ve fiziksel saldırı suçunu işledi.

Saldırılar yerel hükümetin 2015'te komünist militanlara karşı başlattığı operasyonu kapsamında yaşandı.

Raporda 'Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Chhattisgarh'da 16 kadının polis tarafından tecavüz, cinsel saldırı ve fiziksel saldırıya maruz kaldığını belirledi. Birçok köylünün eşyalarının çalındığı, yok edildiği ve yağmalandığı da rapor edildi. Kurbanların insani hakları Chhattisgarh'daki hükümete bağlı güvenlik çalışanları tarafından ağır şekilde ihlal edildi" denildi.

Tecavüze uğrayanlar arasında hamile bir kadın ile 14 yaşında bir kız çocuğunun da olduğunu belirten Komisyon, 20 olası tecavüz mağduru ile görüşmelerin sürdüğünü de açıkladı.

Komisyon saldırgan polislerin cezalandırılması ve kadınların uğradığı zararın tazmin edilmesini istedi.

Hindistan hükümeti yaklaşık 50 yıldır ülkenin 'Kızıl Koridor' olarak anılan doğu bölgelerinde Maocu komünist militanlarla savaşıyor.

Hindistan'ın  Bangalore kentinde yılbaşı gecesi taciz olayları yaşanmış, 'cinsel taciz, kadınları isteği dışında alıkoyma, kıyafetlerini çıkarmaya çalışma' suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturmanın geç başlatılması ve Karnataka İçişleri Bakanı'nın 'kadınların Batılı kıyafetleri nedeniyle' tacize uğradıkları yönündeki açıklamaları tepki çekmiş, yönetim olay hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Son olarak soruşturma kapsamında 5 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Sıklıkla kadınlara cinsel taciz ve toplu tecavüz olaylarının yaşandığı  Hindistan'da tecavüz olaylarına yönelik protestoların son yıllarda artmasıyla yasalar sertleştirildi. Ancak yine de pek çok tecavüzcü ceza almadan serbest kalabiliyor.
 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...