• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Ocak, Cumartesi


Trump’tan sonra damadı da Beyaz Saray’da

Dünya

A- A A+

Seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump, herkesi şaşırtarak kızı İvanka Trump yerine damadı Jared Kushner’ı Beyaz Saray’daki en önemli görevlerden biri olan ‘başkan başdanışmanı’ yapacağını duyurdu.

ABD’de 20 Ocak’ta yemin ederek görevi devralacak Trump, ülkeyi birlikte yöneteceği kadroyu şekillendirmeye devam ediyor. Trump son olarak, Beyaz Saray’da önemli bir pozisyonda olmasına kesin gözüyle bakılan kızı İvanka’nın eşi Kushner’e ‘başdanışmanlık’ görevini vereceğini açıkladı.

Ticaret ve Ortadoğu’dan sorumlu Beyaz Saray başdanışmanı olacak Kurshner, bu görev için maaş almayacak.

TRUMP, BEYAZ SARAY’A ALDIĞI DAMADI İLE GURUR DUYUYOR

Yaptığı yazılı açıklamada, “Çok değerli katkılarda bulunan; seçim kampanyası ve geçiş dönemi çalışmalarında güvenilir bir danışman (olan Kushner’ın) yönetimimde kilit öneme sahip bir rolde yer alması gurur verici” ifadelerini kullanan Trump, damadının tüm ekibiyle uyum içinde çalışacağına inandığını vurguladı.

Öte yandan ABD'deki yasalar hükümet görevlerinde çalışanların yaptıkları işten kar etmesini engelliyor. Bu nedenle de ailenin emlak şirketinde ve New York Observer gazetesinde ticari pozisyonları olan Kushner’ın bu görevlerinden en kısa zamanda istifa etmesi bekleniyor. Kushner’ın avukatı da atamanın gerçekleşmesi takdirinde müvekkilinin, ailesinin emlak işlerinden ayrılacağını ve bazı yatırımlarından kendini feragat edeceğini söyledi.

‘BAŞKANIN AİLESİ BEYAZ SARAY’DA GÖREV ALABİLİR Mİ?’ TARTIŞMASI

Öte yandan bu karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira 1967 yılında çıkarılan yasaya göre, ABD’de hükümet yetkililerinin akrabalarını yönetim kademelerinde işe almalarına izin verilmiyor ancak yasada bazı pozisyonlarla ilgili boşluklar bulunuyor. Trump’ın ekibi de akrabalara ve aile üyelerine hükümet görevi verilmesini engelleyen yasanın Beyaz Saray pozisyonları için geçerli olmadığını iddia ediyor. Ancak bu derecede önemli bir görevin bir başkanın yakın akrabasına verilmesinin ABD'de sık rastlanan bir gelişme olmadığı belirtiliyor.

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...