• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Ocak, Cumartesi


Beyaz Saray'dan Trump'ı eleştiren Streep'e destek - VİDEO

Dünya

A- A A+

Beyaz Saray, 74. Altın Küre Ödülleri töreninde ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump'ı eleştiren ünlü aktris Meryl Streep'i destekledi. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, "Bana bir ABD vatandaşının açık bir şekilde anayasanın 1. maddesini kullanma eylemi gibi gözüktü" dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Earnest, Streep'in konuşması konusunda sorulan soruya  ABD anayasasının ifade özgürlüğünü garanti altına alan 1. maddesini hatırlatarak yanıt verdi. 

'STREEP, DERİNDEN İNANDIĞI MESAJINI SAYGILI ŞEKİLDE SUNDU'

Earnest " O (Streep) açıkça derinden inandığı mesajını saygılı ve dikkatlice düşünülmüş bir şekilde sundu. Bu bana bir ABD vatandaşının tam olarak açık bir şekilde anayasanın 1. maddesini kullanma eylemi gibi gözüktü" dedi.

Abd Başkanı Barack Obama ile Streep'in konuşması hakkında konuşmadıklarını belirten Earnest, Obama'nın görev süresinin bitimine kadar Streep'in Trump'a yönelik eleştirilerine destek veremeyeceğini de ifade etti.

Earnest " Onun (Obama) kurumsal sorumlulukları var. Etkili bir geçiş sürecini yönetmek için kişisel hislerini bir kenara koymalı" ifadelerini kullandı.

Altın Küre'de 'Cecil B. DeMille Özel Ödülü'nü kucaklayan Streep, konuşmasında isim vermeden  Trump'ın engelli bir New York Times muhabiriyle dalga geçmesini eleştirmişti:

"Bu yıl çok çok çok güçlü performanslar vardı. Nefes kesen işlerdi. Beni şaşırtan bir performans oldu. Kancalarını kalbime batırdı. İyi olduğu için değil, çok etkileyici olduğu için. Hedef kitleyi güldürüp dişlerini gösterdi. Ülkemizdeki en saygın koltuğa oturması istenen kişinin, engelli bir muhabiri taklit etiği andı bu. Ayrıcalık, güç ve mücadele kapasitesi açısından üstün biri. Bunu gördüğümde kalbim kırıldı ve aklımdan çıkaramadım, çünkü bu bir film değildi, gerçek hayattı."

TRUMP, TWİTTER'DAN YANIT VERMİŞTİ

Trump, eleştiriye ilişkin Twitter'dan verdiği yanıtta Streep'i 'fazla abartılmış' olarak nitelemiş ve "O ağır hezimete uğrayan Hillary'nin (Clinton) bir piyonu" demişti. Trump ayrıca engelli muhabirle dalga geçmediğini belirtmişti.


Obama, 2014 yılında hayranlığını gizlemediği Akademi Ödüllü oyuncu Streep'i 'Özgürlük Madalyası' ile onurlandırmıştı.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...