• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ocak, Pazartesi


Rus siyaset bilimci Ermeni teröristlerinin aleyhine dilekçe imzalamak için çağrı yaptı - Özel

Dünya

A- A A+

Ünlü Rus siyaset bilimci Oleg Kuznetsov 40 yıl önce Ermenilerin yaptığı terör eylemleri ile ilgili imza kampanyası başlatılması konusunda "Eurasia Diary"nin sorularını yanıtladı. Oleg Kuznetsov "Terörün gerçekleştirildiği zaman eksilmez, siyasi nedenlerden veya milli-dini özelliklere göre terör olayı saklanmamalıdır." dedi.

Ünlü Rus siyaset bilimci Oleg Kuznetsov’un açıklamaları şöyle:

8 Ocak 1977'de Moskova'da metroda terör olayı baş verdi. Terör eylemini gerçekleştirenler için  "son derece gizli" mahkeme düzenlendi.

Devlet ve toplum bu tür suçlara karşı hoşgörülü olmamalıdır. Ancak bugün Ermeni teröristleri ve onların suçları konusunda Rusya'da biz tahammül ve sevecenlik gözlemliyoruz. Karabağ olayları baş verdiği zaman teröristlerin rehberi olmuş Serj Sarkisyan bugün Ermenistan'ın Cumhurbaşkanıdır ve Kremlin en yakın dostu olarak kabul edilir.  Onun elleri Hocalı katliamı yapılan zaman masumların kanına bulanmış. Bu yüzden şaşırtıcı değildir ki, Serj Sarkisyan akdinin kurbanları hakkında 8 Ocak 1977 tarihi gizlenir ve unutulmak üzeredir. Rusya'da 2003 yılından başlayarak, her yıl 3 Eylül tarihinde terörizmin kurbanlarının anısına “Dayanışma Günü” olarak kaydediliyor. Fakat Ermeni milliyetçileri Moskova’da metroda düzenlenmiş terör akdinin kurbanları hakkında hiçbir söz söylenmiyorlar.

Rusya hükümet temsilcileri de resmi şekilde terörle ilgili hiçbir şey söylemediler. Ben güçlü, özgür ve güvenli ülkede yaşamak istiyorum. Terörizmin ciddi itham edildiği bir ülkede yaşamak istiyorum. 40 yıldır Ermeni cinayeti resmen kınanmıyor. Moskova Ermenistan Hükümeti'nden bu konuda hiçbir açıklama talep etmedi. Bu da çok ciddi teessüf doğurur. 

Dilekçeni bu linke tıklayarak imzalaya bilirsiniz.

Metnin tamamını bu linke tıklayarak okuya bilirsiniz...

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...