• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Aralık, Cuma


Trump seçim zaferini Clinton'dan fazla çalışmasına bağladı

Dünya

A- A A+

Wisconsin'a bağlı Milwaukee County'nin West Allis kentinde seçmenleriyle bir araya gelen ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, teşekkür konuşmasında, seçimi rakibi Demokrat Partili Hillary Clinton'dan daha çok çalışarak, içindeki enerjiyi sonuna kadar kullanarak kazandığını, bu süreçte eşi Melania'nın da kendisine destek verdiğini söyledi.

Cumhuriyetçi Partililerin yoğun ilgi gösterdiği West Allis'taki mitingden saatler önce destekçileri, eksi 15 derece soğuğa rağmen Trump'ın konuşacağı alanın dışında uzun kuyruklar oluşturdu.

Mitinge katılan Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump'a üzerinde ismi yazan Wisconsin'in Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından Green Bay Packers'in formasını hediye etti.

Trump teşekkür konuşmasında ayrıca Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiğini açıkladığı ExxonMobil CEO'su Rex Tillerson'dan övgüyle bahsetti ve Meksika sınırına duvar örme planını yeniden dile getirdi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'ın katıldığı West Allis'teki mitingde, Trump'ın Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğüne atadığı Cumhuriyetçi Parti Başkanı Wisconsinli Reince Priebus ve Beyaz Saray'da Baş Stratejist olarak görevlendirdiği Stephen Bannon da yer aldı.

Clinton'a havai fişek teklifi

Konuşmasında Hillary Clinton'ın başarısızlığını espiri konusu yapan Trump, "Son haftaya kadar kazanacaklarını biliyorlardı. Kazansalardı havai fişek gösterisi yapacaklardı." dedi. Trump, seçimin galibi belli olduktan sonra onlara bir dolarlık havai fişekleri için 5 sent teklif ettiğini ancak teklifine cevap dahi verilmediğini söyledi.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...