• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
17 Aralık, Cumartesi


ABD, IŞİD'in sözde finans sorumlusunu kara listeye ekledi

Dünya

A- A A+

ABD hükümeti, terör örgütü DEAŞ’ın "finansal faaliyetlerinden sorumlu yöneticisi" ile iki şirketi yaptırımlar listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, DEAŞ’ın finansal faaliyetlerini sekteye uğratmak amacıyla yeni yaptırım kararları alındığı bildirildi.

Buna göre, Suriye vatandaşı Favaz Muhammed Jubayr el-Rawi, DEAŞ’ın sözde finans sorumlusu olduğu gerekçesiyle kara listeye eklendi. Rawi’nin Suriye’nin Irak sınırına yakın Ebu Kemal şehrinde faaliyet gösteren Hanifa döviz bürosuna da yaptırım uygulanacak.

Yaptırım listesine alınan ikinci şirket ise Rawi üzerinden örgüte milyonlarca dolar transfer yaptığı iddia edilen Selselat el Thahab döviz bürosu.

Açıklamada, karara gerekçe oluşturan bağlantıların Irak hükümetiyle yapılan işbirliği sayesinde elde edildiği belirtilirken, “Irak hükümeti de kendi yerel yetkisi çerçevesinde Rawi ve iki döviz bürosunun, Irak’ın finansal sistemlerine ulaşımını engellemek ve mal varlıklarını dondurmak için harekete geçti.” ifadesine yer verildi.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanan şahıs ve kurumların, ABD'deki mal varlıkları donduruluyor ve Amerikalıların kara listedekilerle ticari ilişki kurması yasaklanıyor.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...