• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Aralık, Cuma


Wisconsin eyaletinde oyların tekrar sayımı sürprizle sonuçlandı

Dünya

A- A A+

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasının üzerinden haftalar geçmiş olsa da Cumhuriyetçi adayı içine alan tartışmalar sona ermiş değil.

Wisconsin eyaletinde oyların yeniden sayılması sonucunda Cumhuriyetçi oyların bir miktar daha (131 oy) arttığı görüldü ve Trump da bu sonucu zaman geçirmeden sosyal medya üzerinden paylaştı.

Seçim komisyonu komiseri Mark Thomsen’e göre, Yeşiller’in adayı Jill Stein’a 3.5 milyon Dolar’a mal olan yeniden sayım, sonucu değiştirmemiş olsa da yoğun eleştiriler alan sistemin revizyonu için önemli ipuçları verdi:
“Örnek olarak, yanlışlık sonucu, Jill Stein’a verilen oyların tamamı sayılamamıştı. Açıkçası komite için de bu çalışma iyi oldu. Sistemin nerede ne gibi zayıflıkları olduğunu görebilidik.”

Diğer yandan Donald Trump’ın hükümet kurulumu için temasları da devam ediyor. Trump son olarak eski cumhuriyetçi aday Carly Fiorina ile biraraya geldi. Fiorina’nın adı istihbarat ve güvenlik yönetimi için geçiyor. Dışişleri bakanlığı için gündemde olan isimlere Exxon Mobil şirketinin eski tepe yöneticisi Rex Tillerson da eklendi. Ancak enerji sektörünün yakından tanıdığı Tillerson ismi de Rusya ile yakın ilişkileri olduğu yönünde tepki topluyor.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...