• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
15 Aralık, Perşembe


ABD Savunma Bakanı Carter, Erbil’de Barzani ile görüştü

Dünya

A- A A+

Irak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Barzani'nin Erbil Uluslararası Havalimanı'nda karşıladığı Carter ile basına kapalı gerçekleşen ikili görüşmede, Musul'u IŞİD’den kurtarma operasyonunu, Suriye'de IŞİD’e karşı verilen mücadele ve Peşmerge güçlerinin terörle mücadelede göstermiş olduğu mücadelenin ele alındığı ifade edildi.

CARTER, BARZANİ VE İBADİ ARASINDAKİ DAYANIŞMADAN MUTLU

Açıklamada, Carter'ın, Barzani ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi arasındaki dayanışmadan mutluluk duyduğunu, bunun aynı zamanda Peşmerge güçleri ve Irak ordusu arasında ortak hareket edilmesine ve IŞİD ile mücadelede büyük başarıların elde edilmesine vesile olduğunu ifade ettiği kaydedildi. Carter'ın, teröristlerin bozguna uğratılması ve IŞİD ile mücadelede öncü güç olmalarından dolayı Barzani ve Peşmerge güçlerine teşekkür ettiği aktarılan açıklamada, Carter'ın, ülkesinin Peşmerge'ye lojistik ve mali desteğin sağlanması konusunda yapılan anlaşmaya bağlı kalacağını teyit ettiği belirtildi.

CARTER’DAN 4 PEŞMERGE’YE BAŞARI MADALYASI

Barzani ise IŞİD ile mücadele konusunda verilen desteklerden dolayı ABD yönetimi ve halkına teşekkür ettiği, terörle mücadele konusunda Peşmerge'nin üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini ifade etti. Görüşme sonunda IŞİD ile mücadele üstün başarı gösterdiklerinden dolayı dört Peşmerge'ye Carter tarafından başarı madalyası takıldığı da paylaşıldı. Carter, Irak ziyareti çerçevesinde önce başkent Bağdat'a giderek Irak Başbakanı İbadi ile bir araya gelmişti.

 

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...