• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Kasım, Çarşamba


Irak Meclis Başkanı Cuburi: Kurtarma sonrası Musul için yeni yol haritasına ihtiyaç var

Dünya

A- A A+

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, meclis binasında yaptığı basın toplantısında, Musul'un kurtarılmasından sonra kent için yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, Musul'daki yerel hükümeti (Valilik ve vilayet meclisi) kentte kurtarılan bölgeler ve operasyonlardan dolayı yerinden edilenler için gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya çağırdı.

Cuburi, bu operasyonlardan dolayı yerinden edilenler için ayrıca uluslararası topluma da destek çağrısında bulundu.

"Musul operasyonunun uzun süreceğini düşünüyoruz." diyen Cuburi, "Kurtarılma sonrası kentin tüm renklerini içine alacak ve muhtemel güvenlik açığını önlemek için yerel gücün kurulması önemlidir. Aynı zamanda Musul'un kurtarılmasından önceki ve sonraki durum için siyasi uzlaşı da önemli olacak. Musul'da yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi bulunuyor. Bunların DEAŞ tarafından kalkan olarak kullanılması engellenmeli." ifadelerini kullandı.

"Sorunların sıfırlanması zamanı geldi"

Kerkük'te Arapların zorla tehcir edilmesi iddialarına da değinen Cuburi, şunları söyledi:

"Dün, tüm renkleri temsil eden Kerkük vilayet meclisi üyeleriyle bir araya geldik. Oradaki fitneyi söndürmek ve bazı eylemleri (tehcir) durdurmak için dayanışmaya yönelmemiz gerekir. Konuyla ilgili köklü çözüme ulaşmak için Kerkük, Süleymaniye ve Bağdat'ta tüm taraflarla görüşmeler olacak. Sorunların sıfırlanması ve toplum katmanları arasında güven ve barışı tesis etmenin zamanı geldi." diye konuştu.

Cuburi, Irak'ta gelecek yıl Nisan ayında düzenlenmesi öngörülen yerel seçimlerin ertelenmesi iddiası sorusu üzerine, buna meclisin karar vereceğini belirterek, "Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı toplantısında konuyu ele aldık. Genel hava ertelenmesinden yanaydı. Bu, ancak meclisin alacağı kararla gerçekleşebilir. Meclis Hukuk Komitesi konu üzerinde çalışıyor. Meclis, seçimler için uygun zamanı belirleyecek. Şuan için resmen ertelendiğine dair herhangi bir şey söyleyemem." cevabını verdi.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...