• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
13 Kasım,


ABD'nin 45 Başkanı Trump - VİDEO

Dünya

A- A A+

10:43

Donald Trump ABD'nin 45. Başkanı - Gereken 270 oyu geçen Trump ABD'nin yeni Başkanı oldu. Şu ana kadar Trump'ın delege oyları 276. Clinton ise 219da kaldı.

10:35

Trump Nebraska'yı, Clinton Maine'i kazandı

10:06

Clinton'un kampanya şefi seçmenlerine seslendi: Gidin ve iyi bir uyku uyuyun 

09:54


Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault: Avrupa ve ABD arasındaki ilişkiler zayıflamamalı


Bloomberg: Trump başkanlık yarışını kazandı

09:40

Pensilvanya'da da Trump kazandı

1992'den beri ilk kez Pensilvanya'yı Cumhuriyetçiler aldı. 20 delege daha kazanan Trump delege sayısını 264'e yükseltti. Clinton'ın ise delege sayısı 215.

09:17

Posta gazetesi Clinton'ı başkan ilan etti
Daha fazla: https://tr.sputniknews.com/abd/201611081025710007-abd-baskan-secim-clinton/

 09:08

 

Clinton'un karargahı üzgün

09:03

Trump zafer konuşmasına hazırlanıyor

 

 

 

08: 52

NY Times: Yüzde 95 Trump kazanacak
 

ABD seçimlerinde sona yaklaşılırken Trump'ın üstünlüğü sürüyor. New York Times'ın canlı tahminlerinde "Yüzde 95 Donald Trump kazanacak" denildi.

 

08:22


Clinton tarafında  üzüntü hakim

Clinton destekçileri seçim sonuçlarını gözyaşlarıyla izliyor.

 

08:30

 


Nevada Clinton'ın , delegelerini 215'e yükseltti Clinton Nevada'yı kazanarak 6 delege elde etti ve delege sayısını 209'dan 215'e yükseltti. 


08:25

Trump, seçimlerde galip gelmek için gereken 270 oydan 244'unu almış durumda. Clinton'un delege sayısı 209.

08:05 

Iowa eyaletinde Trump galip geldi. 

08:01

Kaliforniya'da marijuana artık yasal Kaliforniya eyaletinde marijuana artık yasal. Yapılan oylamada seçmenlerin yüzde 55'i, belirli bir yaşın üzerinde belirli miktarda marijuana bulundurulmasını öneren yasa tasarısını kabul etti.

07:57


Trump Utah ve Georgia eyaletlerinde kazandı

07:38


Clinton Washington'da, Trump Georgia'da kazandı Clinton Washington eyaletini kazanarak 12 delege elde etti. Clinton'ın delege sayısı 209'a yükseldi. Georgia'yı kazanan Trump'ın delege sayısı ise 216.  

07:26


Kanada'nın göçmenlik sitesi kilitlendi ABD'de Trump'ın önde olması nedeniyle ABD'lilerin Kanada'nın göçmenlik ve vatandaşlık bilgilerini veren resmi sitesine akın etmesi sitenin çökmesine neden oldu.

 

08:21 

 

New Carolina eyaletinde kazanan Trump

 

07:07

 

Clinton Virginia eyaletini, Trump Florida'yı aldı

 

 

06:38

 

 

Ohio eyaletinde Donald Trump kazandı.

 

06:02

'Clinton oyların çoğunu alacak ama başkan Trump olacak'

2012’deki başkanlık seçiminde 50 eyaletteki seçim sonucunu bilen FiveThirtyEight yazarı Nate Silver, açıklanan sonuçlara göre Clinton’ın ülke genelindeki oyların çoğunu alacağını ve Trump’a yüzde 3 ile 4 arasında fark atacağını söylüyor. BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Clinton, başkanı seçecek olan Seçici Kurul’daki çoğunluğu küçük bir farkla kaçıracak. Bu, Donald Trump’ın başkanlığı kazanması anlamına gelecek. En son George W. Bush, Al Gore’a karşı 2000 yılındaki seçimde daha az oy almasına rağmen başkan seçilmişti.

05:07

Reuters: Teksas'ta kazanan Trump

04:50

Clinton, Washington DC ve 6 eyalette kazanırken Trump, Cumhuriyetçi iki eyalette galip geldi

04:34


Oyların yüzde 91'inin sayıldığı Florida'da Trump ve Clinton başa baş gidiyor CNN, oyların yüzde 91’inin sayıldığı 'kilit' eyalet Florida’da Donald Trump'ın yüzde 48.8, Hillary Clinton’ın yüzde 48.1 oy oranında olduğunu duyurdu.
 

04:30


Seçimin kritik eyaleti Florida'da Cumhuriyetçilerden Rubio zaferi Cumhuriyetçi Parti’deki başkan adayı seçimlerinde Donald Trump’ın rakibi olan Marco Rubio, yeniden Florida Senatörü seçildi.
 

04:11

 

Son yapılan anlık tahminlere göre, Massachusetts, New Jersey, Maryland, Rhode Island, Delaware and Washington, DC’de Demokrat aday Clinton’ın; Alabama, Oklahoma, Missouri ve Tennessee’de ise Cumhuriyetçi aday Trump’ın kazanacağı belirtildi.
 

04:04


'Kararsız' kalan Güney Carolina sonunda 'Trump' dedi Son dokuz seçimde Cumhuriyetçi adayları seçen ancak 2016’daki tercihini kimden yana kullandığı son dakikalara kadar belli olmayan Güney Carolina’da da kazanan Trump oldu.
 

04:02


16 eyalette daha sandıklar kapandı
03:59


Fox News: Oyların yüzde 8'i sayıldı: Trump %50.2, Clinton %46.4
 

03:48


Trump ekibi: Her şey istediğimiz gibi gidiyor Donald Trump’ın üst düzey danışmanlarından Curtis Ellis, BBC’ye yaptığı açıklamada, "Her şey istediğimiz gibi gidiyor" dedi. "Sonuçları canlı olarak takip ediyoruz ve çok iyi gidiyor" ifadelerini kullanan Ellis, Trump’ın olası bir yenilgiyi kabullenmeden önce tüm sonuçları bekleyeceğini söyledi.

23:14

Trump seçmenlerine seslendi: Oy vermeye gidin, hareketimiz devam etsin

 

 

22:57

ABD'li seçmenden Erdoğan'a oy

21:33

Vice News'e göre Florida'daki Miami-Dade, Kolorado'daki Costilla ve Nevada'daki Clark'ta Clinton önde götürüyor. Söz konusu bölgelerin (county) hepsi Hispanik yoğunluklu.

21:14

Merkel: Demokrasi için büyük bir gün Almanya Başbakanı Angela Merkel, Norveçli mevkidaşı Erna Solberg ile basın toplantısı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında "Bugün önemli bir gün. Demokrasi için büyük bir gün. ABD'de seçim günü" ifadelerini kullandı.

19:34

Trump'ın oğlu Donald Jr., MSNBC kanalındaki Morning Joeşov prograında yaptığı açıklamada "Babam, eğer Hillary Clinton temiz bir şekilde kazanırsa, adil ve meşru gerçekleşen seçim sonuçlarıyla ilgili şaibeli herhangi bir durum olmazsa sonuçları kabul edecek" dedi. Trump, ekim ayında Las Vegas'ta yaptığı açıklamada seçim sonuçlarını ancak kendisinin kazanması halinde kabul edeceğini söylemişti.

19:03

Trump oyunu kullandı

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump- Eşi Melania Trump

 


 

 

ABD halkı, aylar süren seçim kampanyalarının ardından yeni başkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor. ABD'nin 45'inci başkanının Demokrat Parti adayı eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın mı yoksa Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump'ın mı olacağı, yarın sabah saatlerinde netleşmeye başlayacak.

Halk, başkanlık seçimlerinin yanı sıra Kongre için de oy kullanacak. ABD Kongresinin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi kanadının tamamı, 100 üyenin bulunduğu Senatonun üçte biri ve bazı valilikler için de bugün halk tercih yapacak.

Ülkedeki farklı saat dilimlerinden dolayı, oy verme işlemlerinin başlayışı ve bitişi eyaletlerin yer aldığı dilime göre değişiyor. Doğu yakasının saat dilimi göz önünde bulundurulduğunda, oy verme işlemleri doğudaki eyaletlerde yerel saatle 06.00'da (TSİ 14.00) başladı.

Ülkede 37 eyaletin yanı sıra başkent Washington'da seçmenler, 26 Ekim'den itibaren erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemlerinden yaralandı. Ancak halkın çoğunluğu oyunu bugün kullanacak.

Erken oy verme sürecinde yaklaşık 40 milyon seçmenin, 8 Kasım'ı beklemeden oylarını kullandığı belirtiliyor. Öte yandan seçimlere katılımın yine de çok yüksek olması beklenmiyor. Bu seçimlerde kayıtlı yaklaşık 230 milyon seçmen bulunurken, bugün yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyor.

En fazla seçici delegeyi kazanan başkan olacak

ABD seçim sistemine göre seçimde en fazla oyu almak, başkan seçilmek için yetmeyebiliyor.

Ülkede seçim sistemi, her eyaletin, başkanı ayrı ayrı seçmesi üzerine kurulu. Federal yönetim yapısının bulunduğu ülkede halk, her eyalette partilerin başkan adayına bağlı olan "seçici" grubuna oy veriyor. Eyaleti kazanan başkan adayı, eyaletlerin nüfus yoğunluğuna göre belirlenen seçici delegelerin tamamını da kazanmış oluyor. Dolayısıyla seçici delegelerde çoğunluğu alan, ülkenin de başkanı oluyor.

Bu nedenle gözler Hillary Clinton ile Donald Trump'ın halkın ne kadarının oyunu aldığında değil, hangi eyaletleri kazandığında olacak.

Anketler Clinton'ı işaret ediyor

Ülke genelinde yapılan anketler Demokratların yarışı önde tamamlayacağını gösteriyor.

Economist dergisiyle araştırma şirketi YouGov tarafından seçim arifesi akşamında yapılan ankete göre, Clinton yüzde 45 ile Trump'ın dört puan önünde. Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson yüzde 5, Yeşil Parti adayı Jill Stein ise yüzde 2 desteğe sahip.

Adaylar son ana kadar kampanyalarını sürdürdü

Öte yandan başkan adayları seçim çalışmalarını son dakikaya kadar sürdürdü.

Hillary Clinton dün güne Kuzey Carolina'da yapacağı etkinlikle başladı. Raleigh kentinde seçmenlere seslenen Clinton, daha sonra Michigan eyaletine gitti.

Clinton seçim arifesi gecesini çekişmeli eyaletlerden Pensilvanya'da geçirdi. Philadelphia kentindeki etkinliğinde Clinton'a ABD Başkanı Barack Obama ile eşi Michelle Obama da katılarak destek sundu. Clinton'ı bu son programında eşi eski ABD Başkanı Bill Clinton ile kızı Chelsea Clinton da yalnız bırakmadı.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise dün seçim kampanyasının en yoğun gününü yaşadı. Toplam beş eyalette çalışmalarda bulunan Trump, ilk önce Florida eyaletindeki kararsız seçmenleri ikna etmek için uğraştı. Cumhuriyetçi aday, daha sonra sırasıyla Kuzey Carolina, Pensilvanya, New Hampshire ve Michigan'daki etkinliklerde seçmenlere son mesajlarını aktardı.

Sonuçları New York'ta izleyecekler

Bu arada Clinton ve Trump seçim kampanyalarının merkezleri olan New York şehrinde seçim sonuçlarının netleşmesini bekleyecek. İki aday da seçim sonunda, zafer veya yenilgi mesajlarını buradan verecek.

ABD'liler, 9 Kasım sabahına birbirinden farklı iki gelecek vaadinden biriyle uyanacak. Clinton, seçilmesi halinde selefi Obama'nın politikalarını büyük oranda sürdürme vaadinde bulunurken, Trump kampanyası boyunca başta sağlık ve göçmenlik politikaları olmak üzere eğitimden ekonomiye varıncaya kadar mevcut yönetimin politikalarından farklı, hatta zıt görüşleri dile getirdi.

ABD'nin 45'inci başkanı 20 Ocak'ta yemin ederek görevine başlayacak. Başkanların yemin törenleri, ABD Kongresi'nin bahçesinde halka açık törenle yapılıyor.

Seçim sonuçları ilk AP'den bekleniyor

Sandıkların saat 19.00'da kapanmaya başlayıp eyaletlere göre gece yarısına kadar süreceği seçimlerde, sonuçların hızla netleşmesi bekleniyor.

Kendisini kar amacı gütmeyen haber ortaklığı olarak nitelendiren Associated Press haber ajansı, seçim gecesi 4 binden fazla muhabirle ülke çapında veri toplayacak.

AP'nin seçim akşamı ilk verileri duyurması bekleniyor. 

 

AA

  • Etiketler:
  • ABD

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...