• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


'Meclis Darbe Komisyonu ByLock'un 'sahibi'ni dinlemek istiyor'

Eurasia Diary
A- A A+

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'nün tüm yönleriyle araştırılması için kurulan komisyonun, ByLock'un patentini elinde bulunduran David Keynes'i de dinlemek istediği bildirildi.

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, Adalet Bakanlığı’ndan FETÖ soruşturmalarına ilişkin iddianameler, mahkeme kararlarının yanı sıra FETÖ üyelerinin haberleşmede kullandığı ByLock sistemi ve kullanıcı isimlerinin istenmesini gündemine aldı. Bakanlıktan, Adil Öksüz hakkında da bilgi istenecek.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, komisyon, ByLock sisteminin patentini elinde bulunduran David Keynes’i de dinlemek istiyor. Bu amaçla Dışişleri Bakanlığı’yla yazışma yapılacak; Keynes’in bahsettiği 'Tilki' lakaplı kişinin de isminin belirlenerek, komisyona gelmesi sağlanmaya çalışılacak.

Ayrıca Komisyonda Hürriyet muhabiri İsmail Saymaz’ın bilgisine başvurulması da gündeme geldi. 'SON 15 YILIN MGK VE YAŞ TUTANAKLARI KURUMLARDAN İSTENDİ' Habere göre, komisyon üyelerinin talepleri doğrultusunda Genelkurmay, MİT, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki MOBESE kayıtları istenecek. Darbe komisyonu Milli Güvenlik Kurulu ve Genelkurmay, Milli Savunma, Başbakanlık’tan son 15 yıldaki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantılarının özet tutanaklarını da talep etti.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye