• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Güney Azerbaycanlılar için büyük önem taşıyan Urmiye gölü tehdit altında

Eurasia Diary
A- A A+

İran’da görev yapan 12 büyükelçinin eşleri, ‘Ben Urmiye Gölü’yüm’ kampanyasına katıldı. Kampanyanın amacı, BM’nin Urmiye Gölü’nü kurtarmak için yardımda bulunmasını sağlamak için gereken 1 milyon imzayı toplamak. 

Urmiye gölü, eski Azerbaycan toprakları olan kuzey İran'da bulunuyor ve halen o bölgede milyonlarca Azerbaycanlı yaşıyor.


Tehran Times’ın haberine göre, geçtiğimiz ağustos ayında başlayan imza kampanyasına Malezya, Yeni Zelanda, Macaristan, Çin, Cezayir, Tunus, Hindistan, Endonezya, Küba, Filipinler, Çekya ve Sierra Leone büyükelçilerinin eşleri katıldı.

Büyükelçilerin eşleri, Urmiye Gölü’nü Canlandırma Programı, İran Çevre Departmanı ve İran Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin desteğiyle gölü ziyaret de etti. İran’ın gölü koruma konusunda yabancı ülkelerle işbirliğini iyileştirmeyi, deneyimlerini benimsemeyi ve proje finansmanı için ek kaynak sağlamayı planladığı ifade edildi. İran’ın kuzeybatısında bulunan 5 bin 200 kilometrekarelik Urmiye, Ortadoğu’nun en büyük ve dünyanın ise 6. büyük gölü. Ama son yıllarda göl, yüzde 90 oranında kurudu. Bu sürecin temel sebebi, insanın yol açtığı çevre değişikliği.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye