• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


'Erdoğan Avrupalı siyasetçilerde olmayan güçlü iradeye sahip'

Eurasia Diary
A- A A+

Fransa'da katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kullandığı "Türkiye'nin Charles de Gaulle'üdür" sözleriyle dikkati çeken Paris Match Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gilles Martin-Chauffier, AA'ya önemli açıklamalarda bulundu.

"Dünyada Kürtlerin düzenli olarak iktidarda yer aldığı tek ülke Türkiye'dir. Parlamentoda onlarca temsilcileri var" sözleri sosyal medyada geniş yankı uyandıran Chauffier, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı otoriter olarak görüyorlar. Bunun iki nedeni olduğunu düşünüyorum; öncelikle Avrupa'daki siyasetçi sınıfı, alt seviyedeki sınıftan geldiği için Putin'i bir de Erdoğan'ı böyle görüyor. Ne de olsa diğerlerine göre daha güçlü bir duruşunuz olduğu sürece bu diğerlerini rahatsız eder." diye konuştu.

"AK Parti ile laikliğin bağdaşmadığını düşünüyorlar"

Avrupa'nın Türkiye için örnek aldığı tek liderin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu ve Türkiye için modern bir lider olarak görüldüğünü belirten Chauffier, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biliyorsunuz Fransa'da laiklik çok kutsaldır. Bir Hazreti İsa vardır, bir de laiklik vardır. İkisi de çok önemli kavramlardır, eş değerdedir. Fransa’da adeta laikliğe tapılır. O yüzden AK Parti ile laikliğin bağdaşmadığını düşünüyorlar.

Erdoğan iktidara geldiği yıllarda yaptığı reformlarla, ordunun devlet üstündeki nüfuzuna son verdiği için Avrupalılar tarafından çok takdir edildi. O dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imajı çok iyiydi. Fakat Fransa DEAŞ'a savaş ilan ettiğinde durumlar değişti. Onun hakkında kötü bir algı oluşturuldu. O algı; Cumhurbaşkanı DEAŞ ile iş birliği mi yapıyor yoksa DEAŞ'a karşı mı şeklindeydi. Kafalarda soru işareti oluşturdular. Tabii her ne kadar kara propaganda yapsalar da bunun Erdoğan'ın lehine olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok başarılı olduğunu gösterdiğini düşünüyorum. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında kara propaganda yapılması onun doğru yolda olduğunu gösteriyor. Erdoğan diğer Avrupalı siyasetçilerde olmayan güçlü bir iradeye sahip."

"Erdoğan'ın bütün imajı değiştirilmeye başlandı"

Erdoğan'ın imajının başlangıçta Avrupa'da çok iyi olduğunu anlatan Chauffier, "(Modernite getiriyor, reformlar yapıyor, ordunun devlet üzerindeki kontrolünü kaldırıyor) şeklinde iyi bir imajı vardı. Ne zaman Fransa DEAŞ'la savaşa girdi, o zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bütün imajı değiştirilmeye, hakkında kötü, yanlış bir algı oluşturulmaya başlandı." diye konuştu.

"Fransa yanlış kurbanlara ağlıyor"

Chauffier, önceden Türkiye'yi DEAŞ'a yardım etmekle suçlayan ülkelerin, bu kez Türkiye’nin DEAŞ ile Irak’ta mücadelesine karşı çıkması konusundaki çelişkiyi de şöyle değerlendirdi:

"Aslında Musul meselesi, Fransız kamuoyunda sürpriz olacak. Fransa’da yapılan analizler rasyonel şekilde değil, duygusal yapılıyor. Çünkü Fransız halkı PKK gibi örgütlerin kurtarıcı gibi özellikle DEAŞ ile mücadelede etkin rol oynadıklarını düşünüyorlar ve Kürtleri Lozan Anlaşması yüzünden mağdur edilmiş halk olarak görüyorlar. Fransa gerçekleri bilmediğinden yanlış kurbanlara ağlıyor."

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye