• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
30 Aralık, Cuma


İlham Aliyev: Avrasya Ekonomik Birliği'ne üyelik ihtimalini dışlayamayız

Dünya

A- A A+

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'nün Avrasya Ekonomik Birliği'ne (AEB) üyeliği ihtimal dışı bırakmadıklarını ifade etti.

Sputnik'e röportaj veren Aliyev, Azerbaycan'ın mevcut statüsünde kendini güvende hissettiğini ancak gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği'ne üye olma ihtimalini göz ardı etmediklerini vurguladı.

"Üyelik müzakereleri uzmanlar ve çeşitli ülkelerin elitleri düzeyinde uzun zamandır devam ediyor. Bugünkü statümüzde kendimizi yeterince güvende hissediyoruz. Bu nedenle, gelecekte eğilimlerin ne yönde olacağını görmemiz gerekiyor. Eğer AEB cazip olursa, birçok ülke birliğe dahil olur. Dolayısıyla hiçbir ihtimali dışlayamayız" diyen Aliyev, Avrasya coğrafyasındaki süreçleri ilgiyle takip etmeyi sürdürdüklerini belirtti. Azerbaycan'ın AEB ülkeleriyle yürüttüğü ekonomik ve siyasi işbirliği formatının sağlam olduğunu ve entegrasyon için motivasyon gerektiğini söyleyen Aliyev, ekonomik, siyasi, sosyal ve farklı alanlarda entegrasyon olabileceğinin, bu yönde çalışmalar yaptıklarının da altını çizdi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...