• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
30 Aralık, Cuma


Musul'u kurtarmak için operasyon başladı - CANLI - VİDEO

Dünya

A- A A+

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un IŞİD'den geri alınmasına yönelik askeri operasyon başladı.

Askeri operasyonun başladığını, günün ilk saatlerinde televizyondan halka hitaben eden Irak Başbakanı Haydar El İbadi duyurdu.

"Zafer vakti geldi ve Musul'un kurtarılması için operasyon başladı" diyen İbadi, Musul'a sadece Irak ordusunun ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

Topçu ateşi ile başlayan askeri operasyona Irak ordusundan yaklaşık 30 bin asker, çeşitli milis güçleri ve Peşmerge de katılıyor.

'Türk askerlerinin eğittiği güçler de operasyona katılıyor'

Anadolu Ajansı'na konuşan eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Türk askerlerinin eğittiği Sünni güçlerinin de Musul operasyonuna katıldığını söyledi.

Esil Nuceyfi, Türk askerlerince eğitilen 2 bin Sünni savaşçının Başika cephesinden operasyona katıldığını ve Peşmerge ile birlikte hareket ettiğini belirtti.

İngiliz Reuters haber ajansına konuşan ve adı açıklanmayan bir Türk askeri kaynağı ise Başika'da eğitilen 3 bin Sünni savaşçıdan yarısının operasyona katıldığını, kalanların da yedekte beklediğini kaydetti.

Hükümet güçleri ve destekçileri tanklar eşliğinde Musul'a ilerlerken, yaklaşık 8 bin IŞİD üyesinin bulunduğu düşünülen kentten topçu ateşi sesleri duyuluyor.

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin de destek verdiği operasyon, Saddam Hüseyin'in devrildiği 2003'teki işgalden bu yana ülkedeki en büyük operasyon olarak görülüyor.

Bölgedeki Amerikalı komutanlardan General Stephen Townsend, zor bir mücadelenin kendilerini beklediğini ve operasyonun haftalar sürebileceğini söyledi.

IŞİD Musul'u Haziran 2014'te ele geçirmiş, örgütün lideri Ebu Bekir El Bağdadi bu gelişmenin ardından "halifeliğini" ilan etmişti.

Örgüt, Musul dışında Irak'taki diğer büyük kentlerden daha önce çıkarılmıştı.

Musul operasyonu öncesi Irak ordusu, havadan on binlerce broşür dağıtarak şehirde yaşayanlara kendi güvenlikleri için almaları gereken önlemleri hatırlatmıştı.

Türkiye, Şii milislerin operasyona katılmasına karşı

Türkiye Şii milislerin, milisler ise Türkiye destekli grupların Musul operasyonuna yer almalarına karşı çıkıyordu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Pazar günü Ankara'da yaptığı açıklamada, "Biz Türkiye olarak Musul'da istediğimiz çerçevede gerçekleşecek tüm operasyonlara her türlü katkıyı vereceğimizi söylüyoruz. Güvenliğimizi tehdit edecek her türlü gelişmeye karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanırız" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Musul operasyonuna katılma konusunda kararlı olduklarını söylemişti. Erdoğan, Cumartesi yaptığı açıklamada "Musul'u Musulludan alıp birilerine vermenin hesapları var. Biz de 'Hayır' diyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi ise Türk askerlerinin operasyona katılmalarına izin vermeyeceğini belirtmişti.

Uluslararası yardım kuruluşları ise operasyonun insani bir krize yol açmasından kaygılı.

Birleşmiş Milletler (BM) daha önce, operasyon sonucu Musul'da yaşayan bir buçuk milyon kişiden üçte ikisinin evlerini terk etmek zorunda kalacağı uyarısında bulunmuştu.

IŞİD, Musulluların kenti terk etmelerine izin vermemişti.

 

 

BBC Türkçe

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...