• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


Tevekkül Karman: Adaletin olmadığı yerde barış da yok - VİDEO

Dünya

A- A A+

Berlin'de Uluslararası Barış Bürosu'nün düzenlediği "Barış iklimi adına silahsızlandıralım! " sloganı ile düzenlenen Dünya Kongresi başlandı. Bu kongre dünyanın en büyük uluslararası barışı etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Etkinliğe çeşitli ülkelerden Nobel sahipleri, bilim adamları, politikacılar, din adamları ve barış çağrısı yapan kamu görevlileri katılıyor. 

Onlardan biri de Yemenli gazeteci, siyasetçi, hukuk savunucusu Tevekkül Karman. O, 2005 yılında düzenlediği "Zincirleri Olmayan Kadın Gazeteciler" grubunun başkanı. O, 2011 yılında Nobel Barış Ödülü kazanan ilk Yemenli, ilk Arap kadın ve ikinci Müslüman kadın. Onun kongrede konuşma yaparken ilk sözü şuydu: Adalet olmayan yerde barış da yok. İnsanları barış ve sürekli gelişime çağıran konuşması salonda yankı uyandırdı.

O, konuşmasında, dünyada yapılan askeri harcamaların eğitime ödenen masraflardan çok daha fazla olduğunu açıkladı. Her yıl dünyada askeri masraflar için ödenen paralar yaklaşık 2 trilyon dolar ve her yıl silahların yasadışı ticaret hacmi yaklaşık 16 milyar dolardır. Bu tutarın yüzde 15-25’i dünyada açlığın ortadan kaldırılması için yeterlidir. Bu paraların yüzde 25’e kadarı da bizim ortamı korumak, krizin tüm nedenlerini ortadan kaldırmak için uluslararası sürdürülebilir barışa katkı yapmaya yeterlidir. Bu para, gezegenimizin korunmasl, dünya ile ilgili tüm programları hayata geçirmeye yeterlidir.

Tabii ki, her devletin kendini savunma hakkı var. Benim sizi silahsızlandırmak gibi düşüncem yok. Ben yasadışı silah ticaretine karşıyım. Ben insanlığı korumak için nükleer silahlara karşı çıkıyorum. Biz ya gelişime para harcamayı tercih etmeliyiz, ya da savaşa.

1

Hepimiz, soğuk savaşın 16 yıl önce sona erdiğini biliyoruz. Ama bazıları hala Soğuk Savaş mantığını barındırıyor. Bu saçma bir düşünce. Öncelikle, onlar silah üretimi ve daha sonra sağlık, eğitim, sanat ve başka şeyler hakkında düşünüyorlar. Maalesef, yoksul ülkeler de öncelikle askerileşme düşünüyor. Onlar askerleşmeöe eğitimden daha çok para harcıyorlar.

1

Eğer biz daha istikrarlı ve daha adil dünya istiyorsak, suç, yolsuzluk, askeri masraflardan sakınmalıyız. Ülkelerimizin geleceği için silah tacirlerinden sakınmamız gerekir. Biz onları durdurmalıyız. Biz barış içinde, güvenli bir yerde yaşamak istiyoruz. Eğer biz daha istikrarlı ve adil barışa ulaşmak istiyorsak, öncelikle adaleti sağlamalıyız. Uluslar arasında bunu sağlamalıyız. Ben güçlü devletler ve diktatörler tarafından baskılara maruz kalan ülkenin vatandaşıyım. Benim halkım teröre maruz kalıyor. Her bir diktatör teröristtir. Biz Arap halkı olarak devlete karşı olarak, askerileşmeyi kabul etmeyeceğiz. Biz terörizmi kabul etmiyoruz. Biz dünyada barış, adalet, özgürlükten yanayız.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...