• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


'Barış iklimi adına silahsızlandıralım!' etkinliği başlandı

Eurasia Diary
A- A A+
Berlin'de Uluslararası Barış Bürosu'nün düzenlediği "Barış iklimi adına silahsızlandıralım! " sloganı ile düzenlenen Dünya Kongresi başlaydı. Bu kongre dünyanın en büyük uluslararası barışı etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Etkinliğe çeşitli ülkelerden Nobel sahipleri, bilim adamları, politikacılar, din adamları ve barış çağrısı yapan kamu görevlileri katıldı.
1
 
Güney Kafkasya bölgesinden etkinliği aydınlatan tek medya organı Eurasia Dairy haber portalının Berlin'de özel olarak görevlendirilmiş muhabirinin edindiği bilgiye göre, etkinliğe tüm dünyadan genel olarak 1000'e yakın temsilci katıldı.
1
 
Kongrede konuşanlar arasında dünya genelinde yeterince söz sahibi olan kişiler, 2011 yılı Nobel Barış ödülü sahibi, aslen Yemen'den olan Tevekkül Karman (2011), "Right Livelihood Award" ödülünün yaratıcısı Jakob von Uexküll, bu ödülü kazananlar Vandana Shiva ve alyň Ware, James galbraith, Noam Chomsky gibi önemli ekonomi uzmanları, Samir Amin, dünya siyasetine yön veren ünlü Roma Kulübü Yardımcı Başkanı Ernst Ulrich von Weizsäcker, UTICA ve UNI küresel birliklerin baş Sekreterleri Sharan Sır ve Philip Jennings, UNESCO eski Genel Müdürü Federico Mayor Zaragoza, Ekvadorun eski savunma Bakanı ve bu ülkenin BM Cenevre ofisindeki eski temsilcisi Maria Fernanda Espinosa GARCES, BM Geneva ofisinin Genel Müdürü Michael Moller, Uluslararası Barış Bürosu yönetim Kurulu üyeleri ve diğer kişiler de yer alıyor. Azerbaycan'ı Programda Uluslararası Barış Bürosu'nun Yüksek Konseyi üyesi, Batı Asya'nın 18 ülkesi (Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Katar, Yemen, Filistin, Umman, İsrail, İordaniaya, Suudi Arabistan, Türkiye, Kıbrıs, Lübnan, Bahreyn, Irak) ve çatışma bölgeleri üzere temsilcisi, Uluslararası Avrasya Basın Vakfı Umud Mirzeyev temsil ediyor. 
1
 
Umud Mirzeyev, etkinlik kapsamında bir dizi önemli görüşmeler yaptı. Kongre sırasında bir konuşma yaparak, Dağlık Karabağ sorunu, Azerbaycan'ın barış danışıqlarındakı konumu hakkında toplantı katılımcılarına geniş bilgi vermesi bekleniyor.
1
 
Etkinlikte temel tartışma konuları dünyadaki çatışmaların çözüm yolları, barışa çağrı, insanlığı düşündüren küresel sorunlarının ortak tartışma ve çözüm yolları aranmaktakdır.
1
 
Etkinlik 3 Ekim'e kadar devam edecek.
1
 
1
 
1
 
1

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye