• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Ekim, Perşembe


Şii lider Sadr, 7 aydır boykot ettiği Ulusal Koalisyon'a geri döndü

Eurasia Diary
A- A A+

Irak'ta Şii Sadr Hareketi'nin lideri Mukteda el Sadr, 7 aydır boykot ettiği parlamentonun en büyük Şii grubu Ulusal Koalisyon'a geri döndü. Sadr'a koalisyona döndüğü için teşekkür eden Irak Başbakanı Haydar el İbadi, "Bu, bizi düşmana karşı zafer elde etmeye yöneltecek" dedi.

Şii siyasi grupların yer aldığı Ulusal Koalisyon, Bağdat'ta Ammar el Hekim liderliğinde toplandı. Söz konusu toplantıya koalisyon üyesi Başbakan Haydar el İbadi'nin yanı sıra eski Başbakan Nuri el Maliki'nin başını çektiği Kanun Devleti üyeleri, Fazilet Partisi, Sadr Hareketi ve Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi'nin lideri olduğu Reform Akımı üyeleri katıldı.

Toplantının ardından konuşan Başbakan İbadi, Sadr Hareketi'nin koalisyona geri dönmesinden dolayı Şii lider Sadr'a teşekkür etti. İbadi, "Bu, bizi daha çok dayanışmaya ve düşmana karşı zafer elde etmeye yöneltecek" ifadelerini kullandı.

İBADİ: SUPERMAN DEĞİLİM Kİ…

Meclisin haklarında yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle yaptığı güvenoylaması sonucu bakanlıktan düşürdüğü Maliye ve Savunma bakanlarıyla istifalarını sunan İçişleri, Ticaret ve Sanayi bakanlıklarının boşaldığına değinen İbadi, "Ben Superman değilim ki tüm bakanlıkları vekaleten yöneteyim. Yakında ilgili bakanlıkları yürütecek adayların öz geçmişini parlamentoya sunacağım" dedi.

Koalisyon lideri Hekim de "Toplantıda Sadr Hareketi'nin bize sunduğu tüm konu ve şartları ele aldık. Bunların üzerinde bazı düzenlemeler yapıldı. Bunun üzerine de Sadr Hareketi, koalisyon toplantılarına yeniden katılma kararı aldı" ifadelerini kullandı.

Koalisyondaki Sadr Hareketi üyesi Cafer Musevi ise, "Liderimiz Sadr'ın talimatları sonucu 14 başlığın yer aldığı reform paketini koalisyona sunduk. Koalisyon da bugünkü olağanüstü toplantısında bunları değerlendirdi ve konuyla ilgili anlaşmaya varıldı" diye konuştu. Sadr'a bağlı grup, 7 aydan beri boykot ettiği koalisyona geri dönmeleri için 14 şart öne sürmüştü. Bunların en önemlisinin "Bakanlıklara siyasi partilerden değil, bağımsız adayların getirilmesi, bağımsız olduğu öne sürülen devletteki tüm kurumların lağvedilip, siyasi partilerden uzak yeniden oluşturulması, seçim yasasının değiştirilmesi" olduğu ifade edilmişti.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye