• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Ekim, Perşembe


ABD’li senatörlerden 11 Eylül yasasında geri adım

Eurasia Diary
A- A A+

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi liderleri, Başkan Obama’nın vetosu geçersiz kılınarak yasalaştırılan Terörün Destekçilerine Karşı Adalet’ (Justice Against Sponsors of Terrorism Act — JASTA) tasarısında düzenlemelere gidileceğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan, yurtdışında görev yapan ABD’lilere dava açılabilmesine olanak sağlayan JASTA’yla ilgili kaygıları olduğunu belirterek, “11 Eylül kurbanlarının haklarını korurken, yurtdışındaki görevlilerimizin yasal problemler yaşamamasına da olanak sağlayacak bir şekilde yasayı düzeltebilmemizin bir yol olduğunu düşünmek istiyorum” dedi.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da USA Today’a yaptığı açıklamada, yasayı onaylarken kimsenin uluslararası ilişkiler temelindeki yansımalara odaklanmadığını söyledi. ABD Başkanı Barack Obama’yı, yasa tasarısıyla ilgili kaygılarını açıkça dile getirmemekle suçlayan McConnell, “Her şeyle ilgili onu suçlamak istemiyorum ve yapmıyorum da. Ama geçen haftadan daha önce bu konuyla ilgili daha derin bir tartışma yapsak iyi olurdu” diye konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi’nin tatilden dönmesinin ardından JASTA’yı ‘düzenleyecek’ yeni bir yasa üzerinde çalışması bekleniyor.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye