• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


HDP'li Pir, Erdoğan'a 2004'te Yunanistan'a kaybedildiği söylenen adaları sordu

Eurasia Diary
A- A A+

HDP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Ziya Pir, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün Lozan Anlaşması'yla ilgili sarf ettiği sözleri 2004'te Yunanistan'a geçtiği söylenen 16 adayı örnek göstererek eleştirdi.

Diken'in haberine göre, Pir şöyle dedi: "Lozan'da masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler. Onlar veremedikleri için şimdi biz sıkıntı yaşıyoruz' demiş. Ege'deki 16 ada ortak vatanımızın bir parçasıydı ancak Tayyip Erdoğan, 2004'te bu vatanı böldü ve o toprakları Yunanistan'a kendi eliyle teslim etti. Vatana ihanetin anlamı neydi?"

​Erdoğan, bugün 27'inci kez muhtarlara seslendiği konuşmasında 1'inci Dünya Savaşı'nın ardından imzalanan Lozan Anlaşması için "Yıllarca bize zafer diye yutturmaya çalıştılar. Bize Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler. İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler. Veremedikleri için bunun sıkıntısını yaşıyoruz" demişti.

'O ADALARDA YUNAN ASKERLERİ NÖBET TUTUYOR'

Ege'de, AKP döneminde Yunanistan'a devredildiği iddia edilen 16 adayla ilgili haber, 2012'de TRT Haber'in internet sitesinde de '16 ada Yunanistan'a geçti' başlığı ile yayınlanmıştı. Haberde, emekli kurmay albay Ümit Yalım'ın sözlerine de şöyle yer verilmişti: "Türk hükümeti Avrupa Birliği müzakerelerinde gün almak için adaların Yunanistan tarafından ele geçirilmesine göz yumdu. İlk olarak Türkiye açıklarındaki Eşek ve Bulamaç adaları kaptırıldı. 2004'ten bu yana Yunanistan tarafından Ege'deki 11 ve Akdeniz'deki beş ada ele geçirildi. Yunan askerleri bu adalarda nöbet tutuyor."

'VATANA İHANETİN ANLAMI NEYDİ?'

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan HDP'li Pir, şunları yazdı: "Eyyy RTE! 2004 yılına kadar Hurşit, Koyun (İzmir'in karşısında) Eşek, Bulamaç (eskiden Aydın il sınırlarında görünüyordu. 16 ada ortak vatanımızın bir parçasıydı ancak RTE 2004'te bu vatanı böldü ve o toprakları Yunanistan'a kendi eliyle teslim etti! Bu ada ve adacıklar Lozan Anlaşmasının Ek 2 nolu haritasında Türkiye egemenliği altındaki topraklar olarak görünmektedir. Bu alanlar ne karşılığında Yunanistan'a verildi? Halklarımız bu konuda acaba bilgi sahibi mi ve de razı mı? Peki muhtarlar ne diyor? O kadar vatanseverseniz, her partiden bir üye ya da size yakın kim varsa buyursunlar o adalara Yunanistan'ın izni olmadan gidelim! Bu arada; vatana ihanetin anlamı neydi?"

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye