• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


ABD’den ‘müttefikler Suriye’deki cihatçılara MANPAD verdi’ haberine yanıt - "Yorum yok"

Eurasia Diary
A- A A+

ABD Dışişleri Bakanlığı, Körfez Arap ülkelerinin Suriye’deki cihatçılara Rusya’ya karşı taşınabilir hava savunma sistemi verdiği haberleriyle ilgili yorum yapmamayı tercih etti.

ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner, Suudi Arabistan ve diğer Körfez Arap ülkelerinin Suriye’deki silahlı gruplara taşınabilir hava savunma sistemi (MANPAD) verdiği yönündeki haberlerle ilgili olarak “İsmi açıklanmayan bazı ABD’li yetkililerin bu konuda söylemiş ya da söylememiş olabileceği şeyleri doğrulamayacağım” dedi.

Toner ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında 2 gün içinde bir görüşme gerçekleşeceğinden emin olmadığını, ancak ABD’nin Suriye görüşmeleri konusunda Rusya ile diyaloğu sürdürmek istediğini de kaydetti. Reuters’ın haberinde, ismi açıklanmayan ABD’li yetkililer, Suriye’de ateşkes anlaşmasının sona ermesinin bazı Körfez ülkelerinin Suriye’deki ‘muhaliflere’ Suriye ve Rus uçaklarına karşı taşınabilir füze sistemi vermiş olma ihtimalini güçlendirdiğini belirtmişti. ABD’nin Rusya ile yürüttüğü müzakerelere tepkili Körfez ülkelerinin ve hatta Türkiye’nin, ABD’nin politikalarını izlemek yerine cihatçılara MANPAD vermiş olabileceği iddia edilmişti.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye