• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ekim,


Meşal: Halid Meşal gelecek yıl Hamas'ın eski siyasi büro şefi olacak

Eurasia Diary
A- A A+

Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal, "İsmail Haniye'nin eski başbakan ve gurur duyduğumuz bir örnek olması gibi, Halid Meşal'in de eski başkan olmasında bir sakınca yok" dedi.

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 'İslami Hareketlerde Dönüşüm' sempozyumuna katılan Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, gelecek yıl yapılacak şeçimlerde aday olmayacağı yönündeki haberleri doğruladı.

Meşal, "Gelecek yıl Hamas içinde seçimler yapılacak ve yeni siyasi büro şefi seçilecek. İsmail Haniye'nin eski başbakan ve gurur duyduğumuz bir örnek olması gibi, Halid Meşal'in de eski başkan olmasında bir sakınca yok. Gelecek yıl Halid Meşal, Hamas'ın eski siyasi büro şefi olacak" dedi. Hamas dört yılda bir yaptığı seçimlerle üyelerini ve siyasi büro başkanını seçiyor. Siyasi büro şefi görevini ilk olarak 1996'da üstlenen ve 2012'de 2. kez aynı göreve gelen Meşal, çıkarılan yeni iç tüzük ve kurallara göre 3. kez aday olamıyor. Şu ana kadar Siyasi büro şefi görevi için yarışacak isimlere ilişkin Hamas'tan herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, kamuoyunda Meşal sonrası için şu anki başkan yardımcısı İsmail Haniye'nin adı ön plana çıkıyor.

'FETİH'İN DÖNEMİ GEÇTİ SANDIĞIMIZDA HATA ETTİK'

Öte yandan Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 8 Ekim'de yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesine de değinen Meşal, Hamas'ın seçim kararına bağlı olduğunu belirtti. Hamas'ın, 2006 yılındaki seçimlerin kazanılması ve Filistinli gruplar arasında yaşanan bölünmeden sonra Gazze'yi tek başına yönetmeyi kolay sandığını, bunun zorluğunu daha sonra kavradığını da itiraf eden Meşal, "Siyaset ve mücadeleyle ilgili kararlar kimsenin tekelinde değildir. Fetih'in dönemi geçti, Hamas'ın zamanı geldi zannettiğimizde hata ettik. Fetih de bizi dışlamakla hata etti" değerlendirmesinde bulundu. 'Hamas'ın Arap Baharı ve karşıt devrimlerden etkilendiğini' savunan Meşal, halklardan, ümmetten ve istikrardan yana olduklarını, ancak bölgesel çatışmalara girmediklerini söyledi. Meşal, 'Arap Baharı ülkelerindeki' tüm taraflara da 'demokratik seçimlerin ardından sorumluluk üstlenme ve ulusal ve siyasi mutabakat' çağrısında bulundu. 'DİRENİŞİMİZ MEVSİMSEL DEĞİL' Meşal, Arap baharından olumlu ya da olumsuz etkilenmelerinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Bölgenin bir parçasıyız, ancak bizim direnişimiz işgale karşı, uluslararası koşullara bağlı ve mevsimsel değil. Şartlar iyi olsa da kötü olsa da direnmeye devam edeceğiz. Müttefik bulursak ondan güç alırız, eğer bulamazsak kendi silahımızı kendimiz yaparız."

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye