• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
6 Ocak, Cuma


'Trump başkan olursa 1 trilyon dolar yok olur'

Dünya

A- A A+

Londra merkezli ekonomik araştırmalar kuruluşu Oxford Economics’in araştırmasına göre ABD’de başkanlık yarışını Donald Trump’ın kazanması yaklaşık 1 trilyon dolarlık kaybın yaşanmasına neden olabilir.

Oxford Economics’in ABD’deki başkanlık seçimlerinin ekonomik etkileri üzerine yaptığı araştırmada Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın başkan seçilmesi ve ekonomik politikalarını uygulaması halinde ABD ekonomisinin 2021 yılına kadar beklenenden yüzde 5 daha az büyüme gösterebileceği belirtildi.

Kuruluşun Londra’daki analistleri Jamie Thompson ve Sarah Maxwell tarafından hazırlanan araştırmada Trump’ın ekonomi politikalarının 2021 yılına kadar ABD ekonomisinde yaklaşık 1 trilyon dolarlık kayba neden olabileceği kaydedildi.

Araştırmaya ilişkin kuruluştan yapılan açıklamada, “Trump’ın seçimi kazanmasının etkileri geniş kapsamlı olabilir. Temel senaryomuza göre ABD ekonomisinin 2016-2021 yılları arasında yıllık yüzde 1,5 ile 2,3 arasında bir büyüme kaydetmesini bekliyoruz. Beş yıllık sürecin sonunda Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) temel senaryodakinin yüzde 5 altında olabilir. Öte yandan küresel büyümede beklenen iyileşme ise dikkate değer şekilde baskılanabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Trump’ın başkan olması halinde Çin ve Meksika menşeli ürünlere daha yüksek vergi uygulayabileceği, bunun diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerde de domino etkisine neden olabileceği kaydedildi. 

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...