• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Ocak, Perşembe


Strasbourg'da internet güvenliği ile ilgili uluslararası konferans yapılıyor

Dünya

A- A A+

Fransa'nın Strasbourg kentinde bugün "İnternet özgürlüğü - Avrupa'daki demokratik güvenliğin kalıcı faktörü" adlı uluslararası konferans işe başladı. Konferansa, Avrupa ve dünyanın birçok önde gelen ülkelerinden çok sayıda uzman ve resmi temsilci katılıyor. Azəbaycan'ı koneransta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sosyal-Politik Şube Baş Danışmanı Ceyran Emiraslanova, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığının Hukuk Şubesi Baş Danışmanı Bahtiyar Memmedov ve Uluslararası İşbirliği Departmanı Danışmanı Xeyale Paşazade, aynı zamanda Azerbaycan Gazeteciler Ağı Başkanı Ayaz Mirzeyev'den oluşan heyet temsil ediyor.

Etkinliğin amacı temel özgürlüklerden internet aracılığıyla yararlanmak, internet özgürlüğü üzerinde ortak sorumluluğun teşviki için katılımcıları bir araya getirmek. Programda Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Torbjorn Jagland, AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Mijatovic ve diğerleri konuşma yaparak internet olanakları, olumlu ve olumsuz taraflarıyla ilgili görüşlerini belirttiler.

1

Katılımcılarla doğrudan iletişim kurmak imkânı kazanan Azerbaycan heyetinin üyeleri ise onlara Azerbaycan'da internetin durumu ve kullanım imkanları hakkında detaylı bilgi verdiler. Onlar, Azerbaycan'ın son 10 yılda internet kaynaklarının hızlı gelişim yolu geçtiğini ve ülkede internete çıkışa ve kullanıma hiçbir sansürün olmadığını ifade ettiler. İfade özgürlüğü, çoğulculuk ve toplumun gelişmesi için gerekli olan diğer koşullar tarafsız bilginin elde edilmesinde önemli bir faktör olduğundan medya, sivil toplumun gelişmesinde ve demokratik sistemlerin gelişiminde internetten ve sosyal ağlardan gereğince kullandımının önemi de vurgulandı.

1

1

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...