• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
4 Kasım, Cuma


'Tümgeneral Dişli, orduda dönüşüm adı altında darbe stratejisi hazırladı'

Eurasia Diary
A- A A+

Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanı olmasından sonra tümgeneralliğe terfi eden Mehmet Dişli ve 8 kişilik ekibinin 'ordunun dönüşümü' adı altında darbe stratejisini hazırladıkları iddia edildi. 

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanı olmasından sonra tümgeneralliğe terfi edip Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı olan Tümgeneral Mehmet Dişli için özel kurulan Stratejik Dönüşüm Dairesi, 'ordunun dönüşümü' adı altında darbenin stratejisinin hazırlanması için kullanılmış. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin kardeşi olan ve Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanı olduğu 2015 YAŞ'ında tümgeneralliğe terfi edip Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı olan Dişli, ordunun dönüşüm stratejisini hazırlamakla görevlendirildi. Bu daire Dişli için özel kuruldu. Ankara Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ soruşturmasındaki bulgulara dayandırılan habere göre, savcılık, Dişli ve ekibinin, dönüşüm adı altında darbenin stratejisine çalıştığına dair bilgilere ulaştı. 

'BENİM FETÖ İLE BAĞLANTIM YOKTUR'

Genelkurmay Başkanı Akar'ı darbe bildirisini imzalaması için ikna etmeye çalıştığı ortaya çıkan Dişli ifadesinde, "4 yıldır Proje Değişim Dönüşüm Dairesi'nde çalışıyorum. Bugün de (19 Temmuz) bu planı Cumhurbaşkanı'mıza arz edecektim. Benim FETÖ ile bağlantım yoktur" dedi.

FETÖ SORUŞTURMASI DOSYASINDA 2 LİSTE

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgilere göre, Dişli ve 8 kişilik ekibinin, darbe girişiminde aktif rol aldıkları belirtildi. Soruşturma dosyasına 2 ayrı liste girdi. 9'ar kişiden oluşan listelerde, darbe girişiminde aktif rol alanlara dikkat çekildi. İlk liste, darbenin beyin takımında yer alan ve TSK'dan ihraç edilip tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli'nin başında bulunduğu Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı'nda görev alanlardan oluşuyor. Listede, Dişli'nin altında görev yapan FETÖ'cülerin 1'i ölü, 2'si firari, diğer 5'i ise tutuklu olarak yer alıyor. Bu isimler şöyle: Proje Geliştirme Şube Müdürü K. Albay Doğan Öztürk (tutuklu), Strateji İzleme ve Araştırma Şubesi'nden K. Binbaşı Bülent Kaya (firari), K. Binbaşı Yusuf Yenidağ (firari), K. Binbaşı Zekeriya Açıkgöz (öldü), Başçavuş Suat Sağlam (tutuklu), K. Albay Zeki Demir (tutuklu), Yarbay Lütfullah Taşyumruk (tutuklu) ve K. Binbaşı Ahmet Durmaz (tutuklu)

İKİNCİ LİSTEDE KİMLER VAR?

Soruşturmaya giren ikinci listede, o gece Karargâh'ta rehin alınan Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler'in 9 kişilik yakın çalışma ekibi yer alıyor. Savcılık, ekibin tümünün FETÖ'cü olduğu ve darbede aktif görev aldıkları tespitine ulaştı. Bu isimler şöyle: Özel Sekreter K. Yarbay Bünyamin Tuner, Özel Sekreter Tank K. Binbaşı Vahap Kavaker, Özel Sekreter Yardımcısı K. Binbaşı Recep Özkan, Emir Subayı Binbaşı Mehmet Akkurt, Emir Subayı Yardımcısı Fatih Ekici, Koruma Astsubayı Lütfi Karaca, Koruma Personelleri Başçavuş Yusuf Yalçın, Üstçavuş Uğur Kent ve Üstçavuş Murat Bingöl.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...