• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Ekim, Perşembe


Fransa'da bir skandal daha! Polis zorla çıkattırdı - FOTO GALERİ

Haşema ile denize girilmesini yasaklayan Fransa'nın Cannes şehrinde bir kadın sahilde tesettür giydiği için para cezası aldığını ve ırkçı tacize maruz kaldığını söyledi. Nice'te ise sahilde tesettür mayosuyla oturan kadın biber gazı ve cop taşıyan polis tarafından tesettürünü çıkarması yönünde uyarıldı.

Eurasia Diary
A- A A+

Siam adlı kadın, çocuklarıyla birlikte sahilde dolaşırken yanlarına gelen üç polisin, kıyafetinin sahile uygun olmadığını söylediğini belirtti. Siam olay sırasında üzerinde haşema değil sadece tesettür olduğunu ve denize girme amacı bulunmadığını söyledi.

"SADECE DENİZE AYAĞIMI SOKUYORDUM"

Siam Fransız basınına yaptığı açıklamada, deniz kenarında yürürken yanına gelen polislerin kendisine yasaktan haberi olup olmadığını sorduklarını belirtti. Habere göre polisler Siam'a kıyafetinin sahil için "uygun olmadığını" ve baş örtüsünü saç bandı gibi bağlarsa deniz kenarında kalabileceğini söyledi. Polislere itiraz etmesinin ardından Siam'a 11 euro ceza kesildi.

34 yaşındaki anne, olay sırasında çevresinde toplanan kalabalığın da "Evine git" diyerek kendisine bağırdığını ifade etti. Olay yerinde bulunan bir gazeteci de kalabalığın tepkisini doğruladı.

BİBER GAZI VE COP TAŞIYAN POLİS SAHİLE GİRDİ

Cannes'ı Nice yakınlarındaki Villeneuve-Loubet ile Korsika'daki Sisco izledi.  Fransa'nın Nice şehrinde sahilde tesettür mayosuyla oturan kadın biber gazı ve cop taşıyan polis tarafından tesettürünü çıkarması yönünde uyarıldı. Daily Mail gazetesinin haberine göre, orta yaşlı bir kadın Nice şehrindeki Promenade des Anglais sahilinde güneşleniyordu. Dört polis, kadının yanına gelerek üzerindeki tesettür mayosunu çıkarmasını istedi.

Nice polisi, kimliği açıklanmayan kadının üzerindeki mavi tesettür mayosunu çıkarttırarak 38 euro ceza kesti.

"HAŞEMA İSLAMCI AŞIRILIĞIN SEMBOLÜ"

Cannes Belediyesi ay başında sahillerde tesettür mayo giyilmesini, "toplumsal huzursuzluğa neden olabileceği" gerekçesiyle yasaklamıştı. Cannes Belediye Başkanı David Lisnard kararını "Haşema üniforma gibi. İslamcı aşırılığın sembolü" diye açıklamıştı.

Şu an ülkede yaklaşık 15 tatil beldesinde tesettür mayo ile sahilde bulunmak yasak. Fransa'dan sonra Belçika'da da, havuz ve plajlarda "burkini" adı verilen ve vücudu tamamen kapatan tesettürlü mayo ya da haşemanın, ülke genelindeki tüm havuz ve plajlarda yasaklanması önerisi tartışılıyor.

FRANSA YÜKSEK MAHKEMESİ YASAK HAKKINDA KARAR VERECEK

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

Milliyet