• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
6 Ocak, Cuma


Trump'tan yeni kampanya taktiği: Özür dilemek

Dünya

A- A A+

Kuzey Carolina'da oy oranlarının düştüğünü fark eden ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, kendisi için çok yeni sayılabilecek bir seçim kampanyası taktiği geliştirdi. Daha önce katı söylemlerinden hiç vazgeçmeyen Trump'ın konuşmasına daha önceki yanlış anlaşılmalar için özür dileyerek başlaması dikkat çekti.

Kuzey Carolina'da oy oranlarının geçtiğimiz haftalara nazaran düştüğü gözlemlenen ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, yeni değişen kampanya yöneticisinin de etkisiyle 'daha yumuşak' bir söylem geliştirmeye başladığı görüldü. Bu kez sadece yarısının dolu olduğu göze çarpan Charlotte Konferans Salonu'nda konuşan Trump, söze 'Bazen tartışmaların hararetine kendini fazla kaptırarak ve baskı altında insan daha sonradan pişman olabileceği şeyler söylüyor. Yanlış ifadeler seçebiliyor. Ben bunu yaptım mı? Evet, yaptım. Ve inanın ya da inanmayın, bundan fazlasıyla pişmanım". Trump, bunların hangi konular olduğu hakkında ayrıntı vermedi.

PROMPTERDAN OKUDU

Daha önce Don Imus'un radyo programında 'Ben söylediklerim yada yaptıklarıdan pişmanlık duymayı sevmem' diyen Trump'ın bu keskin dönüşünde seçim kampanyasının yöneticiliğine yeni atadığı Breitbart grubunun sahibi Stephen Bannon'ın etkisi olduğu düşünülüyor. Trump'ın ayrıca geçen ay oğlu Irak savaşında gazi olan ABD'li Müslüman bir babayla öfke dalaşına girmesinin de oy oranlarını etkilediği sanılıyor. Öte yandan Trump'ın daha önceleri sadece resmi politik vaatleri için kullandığı prompterdan okuma tekniğini bu mitingde kullanması da bir ilk olması açısından dikkat çekti.

CLİNTON GRUBU: SAMİMİYETSİZ

Trump'ın Demokrat rakibi Hillay Clinton'ın kampanya ekibi Trump'taki değişimin çok samimi olmadığına vurgu yaparak mitingin ardından şu ifadeleri kullandı: "Trump kampanyasına insanlara hakaret ederek başlamıştı. Bu akşam öğrendik ki konuşmasının yazarları onun özürlerle kapanmayacak kadar çok kabahatinin bulunduğunu biliyor".

BİR DESTEKÇİSİ TÜM GAZETECİLERİN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

Konferans salonundaki miting sırasında Trump'ın bir destekçisinin salondaki kapalı bölmede oturan tüm medya mensuplarının tek tek fotoğrafını çektiği de gözlerden kaçmadı. Trump'ın seçim kampanyasını genellikle eleştiren yazılar yazan medya mensupları, daha sonra bu uygulamadan şikayetçi olduklarını dile getirdi.

 

​'TERÖRİZMLE SAVAŞTA HERHANGİ BİR ÜLKEYLE ÇALIŞABİLİRİZ'

 

Seçim retoriğinde yumuşama gözlenen Trump'ın, ancak konu terörle mücadleye geldiğinde eski çatışmacı ses tonunu korumaya devam ettiği görüldü. Trump, başkan seçilmesi halinde IŞİD ve diğer terör örgütleriye mücadele konusunda ABD ile aynı görüşleri paylaşan tüm ülkelerle ortak çalışma içine girileceğini söyledi. Daha önce de IŞİD'in yok edilmesi sürecinde ABD'nin Rusya ile daha yakın ilişkiler kurması gerektiğini savunan Trump, "Bizimle aynı görüşü taşıyan herhangi bir ülkeyle askeri, siber ve finansal güvenlik konularında ortak çalışmaya hazır olacağız" dedi.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...