• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
25 Ağustos, Perşembe


ABD'den PKK gazetesine destek: Özgür Gündem için 'duyarlı olun'

Eurasia Diary
A- A A+

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, kapatılan ve çalışanları gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesiyle ilgili olarak "Türkiye'yi duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

Kapatılan ve çalışanları gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesiyle ilgili sorulara yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Bağımsız bir medya kuruluşunun kapatıldığını gördüğümüzde her zaman endişe duyarız. Türkiye'yi duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

'BAĞIMSIZ BİR MEDYA KURULUŞUNUN KAPATILDIĞINI GÖRDÜĞÜMÜZDE ENDİŞE DUYARIZ'

Düzenlediği günlük basın toplantısında Özgür Gündem'in kapatılmasıyla ilgili soruya da yanıt veren Toner, şöyle konuştu:

"Bağımsız bir medya kuruluşunun kapatıldığını gördüğümüzde her zaman endişe duyarız, bu konuda çok net olduk. Türkiye'yi bu türden adımların, özgür ve bağımsız medya dahil, demokratik kurumlar üzerinde yapacağı etkiye dair duyarlı olmaya çağırıyoruz."

Aralarında, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Freedom House, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) gibi çok sayıda uluslararası örgüt de gazetenin mahkeme kararıyla kapatılması ve gazetecilerin gözaltına alınmasının ardından yayınladıkları açıklamalarda, bu kararın kabul edilemez olduğunu savunmuştu.

İstanbul 8'inci Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla ‘terör örgütü propagandası yaptığı' gerekçesiyle geçici olarak kapatılan Özgür Gündem'in muhabir, editör ve yazarları dahil toplam 24 kişi gözaltına alınmıştı.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye