• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
25 Ağustos, Perşembe


'ABD'nin İncirlik'teki nükleer silahları Romanya'ya taşınıyor' iddiası

Eurasia Diary
A- A A+

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de oluşan belirsizlik ortamı nedeniyle ABD'nin İncirlik'teki silahlarının Romanya'ya taşındığı iddia edildi. ABD, silahların Türkiye'de güvende olduğunu ve geri çekmeyi düşünmediklerini söylerken Romanya da iddiaları yalanladı.

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin gerilmesi nedeniyle İncirlik'teki ABD'ye ait nükleer silahların Romanya'ya taşınmaya başladığı iddia edildi.

EurActiv.com'a konuşan iki bağımsız kaynak nakli doğrularken, nükleer silahların taşınmasında siyasi ve teknik zorluklar olduğunu, buna rağmen taşıma sürecinin başladığını belirtti. İsmi verilmeyen kaynaklardan biri, "20'nin üzerinde nükleer silahı taşımak kolay değil" derken, silahların yeni taşındığı üssünse Romanya'daki Deveselu Hava Üssü olduğu söyleniyor. Rusya'nın Deveselu üssüne Mayıs ayında kurulan 800 milyon dolarlık füze kalkanından rahatsız olduğu da daha önce dile getirilmişti.

ROMANYA: ABD'NİN YENİ NÜKLEER ÜSSÜ DEĞİLİZ

Darbe girişiminin ardından, ABD'nin üssün ve nükleer silahların kontrolünü kaybetme endişesi taşıdığı için bu işlemin başlatıldığı öne sürülürken Romanya yetkilileriyse nükleer silahların ülkeye taşındığı iddialarını kabul etmiyor. Romanya Dışişleri Bakanlığı'ndan EurActiv'e gönderilen yanıtta, 'Romanya'nın ABD'nin yeni nükleer üssü olduğu iddiası kesin bir dille reddedilmektedir' denildi.

​NATO'DAN DA BİLGİ NOTU GELDİ

Konuyla ilgilenen NATO'nun bir sözcüsü de EurActiv'e bilgi notu göndererek Varşova'da 9 Temmuz'daki yapılan NATO zirvesinde yayınlanan bir yorumu paylaştı. Yorumda 'NATO Varşova Zirvesi 53 No'lu bildirimine göre NATO'nun caydırıcı nükleer gücünün varlığı ABD'nin Avrupa'da konuşlandırılan silahlarına ve müttefiklerin potansiyel yeteneklerine dayanmaktadır. Bu müttefiklerin NATO'nun bu caydırıcı gücünü güvende ve etkin tutmakla yükümlüdürler' ifadeleri yer alıyor.

ABD'NİN İNCİRLİKTEKİ HAKİMİYETİ

ABD'li düşünce kuruluşu Stimson Center, Soğuk Savaş'tan beri Suriye'ye 100 kilometre mesafedeki İncirlik üssünde 50 kadar taktik nükleer silah bulundurulduğunu ifade etmişti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye, İncirlik Üssü'nün geçici olarak elektiriğini kesmiş, ABD uçaklarının üsten havalanmasını yasaklamış ve üssün komutanını darbecilikten tutuklamıştı. Bu gelişmelerin ardından ABD'nin üsteki hakimiyeti de sorgulanmaya başladı.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye