• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
25 Ağustos, Perşembe


Almanya İçişleri Bakanlığı: Türkiye 'gizli belge'si için pişmanlık duymaya gerek yok

Eurasia Diary
A- A A+

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya Hükümeti'nin Türkiye ile ilgili soru önergesine verilen 'Türkiye'nin İslami terör gruplarını destekleyen ülkeler sınıfında olduğu' yönündeki cevap için 'pişmanlık duymaya gerek olmadığını' vurgulayarak, durumun, iki ülke arasındaki işbirliğini ve IŞİD ile ortak mücadeleyi etkilemeyeceğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye'nin, Almanya Hükümeti tarafından ‘Ortadoğu'daki İslamcılar için merkezi eylem platformu olduğu ve İslami terörü destekleyen ülkeler sınıfında bulunduğu' nitelendirilmesine ilişkin, ‘pişmanlık duymaya gerek olmadığını' ve ‘gizli raporda Türkiye'nin gerçeklerinin kısmen vurucu bir şekilde yansıtıldığını' söyledi.

'ALMANYA-TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ BU DEĞERLENDİRMEYLE SINIRLANDIRILAMAZ'

De Maiziere, Berlin Brandenburg Televizyonu'na yaptığı açıklamada Almanya İçişleri Bakanı ‘Türkiye'nin gerçeklerinin ve Almanya ile Türkiye arasındaki işbirliğinin bu değerlendirmeyle sınırlı olmadığını' sözlerine ekledi.

NATO'DAN, ALMANYA'NIN 'TÜRKİYE İLE İLGİLİ GİZLİ BELGELERİ'NE HENÜZ AÇIKLAMA YOK

NATO, Federal hükümetin Türkiye'nin İslamcı ve terörist gruplara destek veren ülke olarak sınıflandırıldığı gizli belgeye dair açıklama yapmaktan kaçındı.

NATO SÖZCÜSÜ 'YORUM YAPILAMAZ' DEMİŞTİ

Bir NATO sözcüsü çarşamba akşamı, ‘Türkiye'nin İslamcı gruplar için merkezi eylem platformu olduğuna' yönelik ellerinde kanıtlar olup olmadığı sorusu üzerine ‘resmiyet kazanmamış açıklamalara ilişkin yorum yapılmayacağını‘ ifade etti.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye