• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
25 Ağustos, Perşembe


Milli Savunma Bakanı Işık: TSK'ya sağlıklı diyet yaptırıyoruz

Eurasia Diary
A- A A+

OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lar ile birlikte TSK'da 'sivilleşme' çalışmalarını değerlendiren Milli Savunma Bakanı Işık, TSK'daki değişiklerle ilgili olarak, "Sağlıklı diyet yaptırıyoruz. 100 kiloluk birini sağlıklı bir diyetle 70 kiloya düşürüyoruz" dedi.

OHAL kapsamında dün çıkarılan iki kanun hükmünde kararname (KHK) ile Kuvvet Komutanlıkları savaşta da Milli Savunma Bakanı'na bağlandı, Genelkurmay Başkanı'nın görev ve yetkileri yeniden düzenlendi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, KHK'lar ile birlikte TSK'nın yapısındaki 'sivilleştirme' çalışmalarına ilişkin "Sağlıklı diyet yaptırıyoruz. 100 kiloluk birini sağlıklı bir diyetle 70 kiloya düşürüyoruz" diye konuştu.

BAKAN IŞIK, ABDÜLKADİR SELVİ'YE KONUŞTU

Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında, Bakan Işık'ın kendisine yaptığı açıklamaları aktardı. Selvi, Işık'ın, TSK'daki kritik değişime ilişkin "Sivil olanların bir rütbe karşılığı olacak. Milli Savunma Bakanlığı müsteşarının rütbe karşılığı orgeneral olacak" ifadelerine yer verdi.

'BU DİYETİN SONUNDA NE OLACAK?'

Işık, "Sağlıklı diyet yaptırıyoruz. 100 kiloluk birini sağlıklı bir diyetle 70 kiloya düşürüyoruz" açıklamasının ardından "Bu diyetin sonunda ne olacak" sorusunu yönelten Selvi'ye "Darbeler ve muhtıralar toplum nezdinde TSK'yı yıprattı. Milli Savunma Bakanı olarak benim görevim TSK'nın yapısını ve itibarını yükseltmek. Bunun için çalışıyorum. Çünkü bu milletin gönlünde TSK'nın yeri ayrı" diye yanıt verdi.

KHK'LAR İLE TSK'DA NELER DEĞİŞTİ?

Bir önceki OHAL'le birlikte getirilen kanundaki "Kuvvet komutanlıklarının ‘barışta' Genelkurmay Başkanlığı teşkilatı dışında yer alıp Milli Savunma Bakanlığı kadro ve kuruluşunda gösterilmesine" ilişkin maddede değişiklik yapıldı. Maddedeki ‘barışta' ifadesi çıkarıldı. Böylece, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları her durumda (savaşta ve barışta) Milli Savunma Bakanı'na bağlandı. Yeni düzenlemeyle mevcut orgeneral ve oramiraller arasından herhangi bir isim, Bakanlar Kurulu'nun teklifi ve Cumhurbaşkanı'nın onayıyla Genelkurmay Başkanı olabilecek.

Abdulkadir Selvi'nin "'TSK'ya diyet yaptırıyoruz'" başlıklı yazısı şöyle:

15 Temmuz'un ardından TSK yeni yapılanmaya gidiyor.

Genelkurmay Başkanı olmak için kuvvet komutanı olma şartı kaldırıldı. Bunun ne anlama geldiğini ve yeni yapılanma sürecini Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la konuştum.

'BUNDAN SONRA BİR ORGENERAL YA DA ORAMİRAL, GENELKURMAY BAŞKANI OLABİLECEK'

"Genelkurmay Başkanı'nın atamasıyla ilgili iki yerde hüküm bulunuyor. Daha önceki kararnamede 926 sayılı Yasa'daki kuvvet komutanı olma şartı kaldırılmıştı. Bu kez de 1324'teki hükmü kaldırdık. Buradaki amaç bütünlük sağlamaktır. Bundan sonra bir orgeneral ya da oramiral Genelkurmay Başkanı olabilecek."

15 Temmuz'dan sonra Milli Savunma Bakanlığı'nın da içinde yer aldığı Genelkurmay Karargâhı'na ilk kez gittim. Ben mi farklı bir gözle baktım yoksa gerçekten de öyle miydi… Bir tuhaflık hissettim. Başından beri anlamadığım bir konu da Milli Savunma Bakanlığı'nın Genelkurmay müştemilatı içine sıkışmış hali.
Müsteşarın rütbe karşılığı: Orgeneral

Araç parkından çay hizmetlerine kadar her aşamasında Genelkurmay'a bağımlı. Milli Savunma Bakanlığı o binadan çıkıyor, kendine yeni bir arıyor.

Milli Savunma Bakanı ile yeni yapılanmayı konuştuk.

'KUVVET KOMUTANLIKLARININ MİLLİ SAVUNMA'YA BAĞLANMASININ 2 PRATİK SONUCU OLDU'

"Kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma'ya bağlanmasının iki pratik sonucu oldu:

1- Bürokrasi kalktı, işler hızlandı.

2- Askerle sivil arasında daha güçlü iletişim kuruldu."

'MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDA YENİ ÇALIŞMA SİSTEMİ NASIL OLACAK?'

Bakan bir noktanın altını özenle çizdi. "Yeni yapı reaksiyoner olmayacak." Ardından devam etti. "Askerin olmadığı bir Milli Savunma Bakanlığı olmaz. Askerle sivil bir arada çalışacak. Ancak belirli bir düzen içinde olacak. Sivil olanların bir rütbe karşılığı olacak. Milli Savunma Bakanlığı müsteşarının rütbe karşılığı orgeneral olacak. Askerse bir orgeneral olacak, sivilse rütbe karşılığı orgeneral olacak. Genel müdürlerin rütbe karşılığı tümgeneral olacak. Daire başkanlarının tuğgeneral olacak."

Fikri Işık, Türkiye'de kendisine kuvvet komutanlıklarının bağlı olduğu ilk Milli Savunma Bakanı. "Askerle nasıl çalışıyorsunuz?" diye sordum. "Çok uyumlu çalışıyoruz. Genelkurmay Başkanı'nın da bundan memnun olması lazım" karşılığını verdi.
Emir-komuta zinciri kesinlikli bozulmayacak

'EMİR-KOMUTA ZİNCİİR NASIL OLACAK?'

Mevcut durum orduda disiplinsizliğe yol açacak mı, emir-komuta zinciri ne olacak?

"Emir Komuta zincirini kesinlikle bozmayacağız. Meclis'te emir-komuta zincirini düzenleyen çalışmaları yapacağız. Kuvvetler, harekât, istihbarat, teşkilat, eğitim ve muharebe gibi asli işlerinde Genelkurmay'la çalışmaya devam edecekler. Personel, lojistik, tedarik gibi hizmetlerde ise Milli Savunma'ya bağlı olarak çalışacaklar. Tüm demokratik yapılarda böyledir."

Önündeki dosyalara bakınca Milli Savunma Bakanı'nın uzun süre hazırlık yaptığını fark ettim. NATO üyesi ülkelerdeki askeri yapılanmalar ayrıntılı olarak çalışılmış.

'DÜZENLEMENİN 3 AMACI VAR'

"Bu düzenlemenin üç temel amacı var:

1- Genelkurmay Başkanlığı'nın üzerindeki askerliği ilgilendirmeyen işler Milli Savunma tarafından yürütülecek. Böylece Genelkurmay'ın askerlikle ilgili temel işlerle uğraşması sağlanacak.

2- Darbe tecrübesi olan demokratik ülkelerin yaptığı gibi gücün dengelenmesini sağlayacak.

3- Sadece darbeciler değil, darbe anlayışı da tasfiye edilmiş olacak."
Cumhurbaşkanı birliklere doğrudan talimat verecek

'CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN DOĞRUDAN TALİMAT VEREBİLECEK'

Bakan üçünü sıraladıktan sonra koltuktan doğruldu ve bir madde daha ekledi:

"Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın doğrudan birliklere talimat verme yetkisi olacak."

'DARBE GECESİ BAŞBAKAN'DAN YAZILI EMİR İSTENMEYECEK'

Darbe gecesi Başbakan'dan yazılı emir istenmesi hafızalardan silinmiyor.

Tekrar dönüp, emir-komuta zincirini sordum. Milli Savunma Bakanı soruma soruyla karşılık verdi.

"15 Temmuz darbe girişiminde sivilde çalışan FETÖ'cü bir imamın generallere emir verdiğini gördük. Böyle bir emir-komuta olur mu?"

Peki şimdi ne yapılıyor?

"Sağlıklı diyet yaptırıyoruz. 100 kiloluk birini sağlıklı bir diyetle 70 kiloya düşürüyoruz."

Bu diyetin sonunda ne olacak?

"Darbeler ve muhtıralar toplum nezdinde TSK'yı yıprattı. Milli Savunma Bakanı olarak benim görevim TSK'nın yapısını ve itibarını yükseltmek. Bunun için çalışıyorum. Çünkü bu milletin gönlünde TSK'nın yeri ayrı."

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye