• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


AK Parti'de Fidan'a tepki büyüyor

Eurasia Diary
A- A A+

AK Parti’de darbe girişimindeki istihbarat zafiyetine dikkat çektikleri MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın hazırladığı listelerle tasfiye operasyonu yapılmasının sağlıklı olup olmadığı sorgulanıyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, darbe girişimi sonrası kamu kurumları, yargı ve TSK'da, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlayantasfiye operasyonu hızla sürerken, AK Parti içinde de huzursuzluk yaşanıyor.

Parti teşkilatları ve AK Parti'li il ve ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleriyle ilgili tarama başlatan AK Parti'de, operasyonun parti yönetimi, milletvekilleri ve kabineye de sıçrayabileceği kaydediliyor.

Partide tasfiyenin zamanlaması konusunda ise farklı görüşler dile getiriliyor. Bazı milletvekilleri, kamuda tasfiye yapılırken partide bir şey yapılmamasını eleştirirken, darbeciler ve cemaatçilerle akrabalık ilişkileri olanlar başta olmak üzere hızla bir temizlik harekâtı yapılmasını istiyor. Bazı milletvekilleri, "Şu şunun yakını, bu bunun akrabası denilerek birileri korunmamalıdır" değerlendirmesini yapıyor. Bir başka görüş ise, darbe girişimi sonrasında meslekten çıkarılanlarla ilgili olarak kimin referans olduğunun belirlenerek, gereğinin yapılması. Partide, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik tepki de büyüyor.

DİŞLİ İSTİFA EDECEK Mİ?

TSK'dAn ihraç edilen ve tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli'nin kardeşi olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin ise ne yapacağı merak ediliyor. Parti kulislerinde, Dişli'nin kendisinin istifa etmesinin beklendiği, ancak Dişli'nin şimdilik böyle bir tavır içinde olmadığı dile getiriliyor. Bir MKYK üyesi, "Son toplantıda Dişli'den bir açıklama yapması bekleniyordu. Ancak kendisi varlık barışıyla ilgili yasa tasarısı hakkında konuştu. Kendisinin yerinde olsam istifa ederdim" dedi. Eski danışmanı Ali Koçer'in de tutuklanmasının Dişli'nin durumunu daha da sıkıntılı bir duruma soktuğu kaydediliyor. Bazı milletvekilleri ise şu aşamada yapılacak bir tasfiyenin partiye zarar vereceğini düşünüyor. Böyle düşünen milletvekilleri, "Eğer parti yönetiminde bir tasfiye yapılacaksa bunun kongre yoluyla yapılması daha doğru olur. Cemaatle bağlantısı olduğu tespit edilen kişiler, partinin kurullarına üye yapılmazlar ve sorun çözülür. Eğer milletvekilleri arasında da böyle isimler olduğu tespit edilirse şimdi partiden ihraç yönünde verilecek bir karar partiyi zayıflatır, milletvekili sayısı düşer. Bunun için genel seçim beklenmelidir" görüşünü ifade ediyor.

FİDAN'A SERT ELEŞTİRİ

Partinin geçen salı yapılan kapalı grup toplantısında, bazı vekiller Fidan'ı ağır şekilde eleştirdi. Bir milletvekili, "Kamuda bir tasfiye yapılıyor. Ama üst düzey bürokrasiye dokunulmuyor. Önce üst düzey bürokraside cemaatin adamları temizlenmeli ki, örgütün beli kırılabilsin. Bu tasfiyeler de MİT'in verdiği listelere göre yapılıyor. Ortada darbe girişimini haber vermeyen bir MİT Müsteşarı var. Buna nasıl hâlâ güvenebiliyoruz? Kaldı ki istihbarat zafiyeti olduğunun söylenmesi basit kalır, ötesinde bir durum var. Fidan'ın daha önce yaptığı işler var. Yurtdışına kaçan Zekeriya Öz ve Celal Kara ile cemaatin üst düzey isimlerinin geri getirilmesine ilişkin bir ortam oluşmuştu. Fidan, bunları engelleyen bir tavır izledi. Eğer o isimler getirilebilseydi darbe girişimi engellenebilirdi" dedi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye