• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


John Kerry'den İran açıklaması: ABD fidye ödemez

Eurasia Diary
A- A A+

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'a ödenen 400 milyon doların Tahran'daki ABD'li tutsaklar için fidye olduğu iddiasını reddetti.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki temasları kapsamında basın toplantısı düzenleyen Kerry, ABD'nin İran’a ödediği 400 milyon doların, Tahran yönetimiyle varılan nükleer anlaşmayla bir ilgisi olmadığı gibi İran’da tutuklu bulunan bazı ABD'lilerin serbest bırakılması için verilmiş fidye olmadığının da altını çizdi.

Kerry, "ABD fidye ödemez, fidye için görüşmeler yapmaz. Bu bizim bir politikamız değil" diye konuştu.

'İRAN'IN PARASI GERİ ÖDENDİ'

İran’ın 1979'da ABD’den savaş uçağı almak için 400 milyon dolar ödediğini ancak ülkede yaşanan devrim nedeniyle uçakların kendilerine teslim edilemediğini söyleyen Kerry, Lahey’deki uluslararası mahkemede varılan uzlaşma sonucunda da İran’ın parasının geri ödendiğini belirtti ancak 400 milyon doların İran'a ne zaman ödendiğini açıklamadı.

Wall Street Journal gazetesi, salı günü isimleri verilmeyen Avrupalı ve Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, İran'da tutulan 4 ABD'linin serbest bırakılması için ABD'nin 400 milyon dolar ödediğini ileri sürmüştü. İran’ın serbest bıraktığı tutuklular arasında Washington Post’un Tahran muhabiri Jason Rezaian, Amerikalı asker Emir Hikmeti, rahip Said Abidini ve Nusretullah Husrevi bulunuyordu.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye