• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


Ankara ya Biden ya Kerry'yi bekliyor

Eurasia Diary
A- A A+

Fethullah Gülen'in iadesinin ilişkilerde gerilim yarattığı bir dönemde Türkiye ABD'den üst düzey bir ismi ağırlamaya hazırlanıyor. Diplomatik kaynaklar ziyareti Başkan Yardımcısı Biden veya Dışişleri Bakanı Kerry'nin düzenleyebileceğini söyledi. Türkiye'ye profili yüksek bir isim gelmezse Ankara'nın beklentilerinin karşılanmayacağı yorumu yapıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, bu ay içinde ABD'den Türkiye'ye üst düzey bir ismin Ankara'ya geleceğini açıklamıştı. Yıldırım, 1 Ağustos'ta ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'la görüştükten sonra 2 Ağustos'ta çıktığı CNN Türk yayınında, "20-21 Ağustos gibi üst düzey bir ABD'li yetkili Türkiye'ye ziyaret yapacak. Gelip görsünler" demişti. Ancak Yıldırım herhangi bir yetkilinin ismini vermemiş ve "Kerry mi yoksa Biden mi?" sorusunu da, "Bilmiyorum. Şu anda Dışişleri Bakanlıkları karşılıklı konuşuyorlar, gelsin kim gelirse gelsin, gelenler, gelsin  görsünler. Ne görmek istiyorlarsa" diye yanıtlamıştı.

Diplomatik kaynaklar ise Türkiye'yi ziyaret edecek ismin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden veya Dışişleri Bakanı John Kerry olabileceğini söyledi. Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, iki başkent arasında ziyareti gerçekleştirecek isim ve tarihi belirlemek için yoğun diplomatik temaslar gerçekleştiriliyor. Görüşmelerde ziyaretin ilk etapta 21 Ağustos veya sonrası gerçekleşmesi üzerinde durulduğu öğrenildi.

'YÜKSEK PROFİLLİ BİR İSİM GELMEZSE ANKARA'NIN BEKLENTİLERİ KARŞILANMAZ'

Yıldırım'ın açıklamasının ardından konuşan diplomatik kaynaklar da Türkiye'ye gelecek ismin, profili yüksek, siyasi bir figür olmasının beklendiğini ve ziyaretin Biden ya da Kerry dışında başka bir isim tarafından gerçekleştirilmesi durumunda, Ankara'nın beklentilerini karşılamayacağı yorumunda bulunmuştu.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye