• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


Avusturya: AB'ye Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırmasını teklif edeceğiz

Eurasia Diary
A- A A+

Avusturya Başbakanı Kern, ‘demokratik ve ekonomik eksiklikler’ olduğu gerekçesiyle AB’nin Türkiye ile üyelik görüşmelerinin sonlandırılması için harekete geçeceklerini açıkladı.

Türkiye’deki darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlarda FETÖ ile bağlantısı olduğu şüphesiyle on binlerce kişi gözaltına alınmış ve idam cezasının yeniden uygulanması tartışılmaya başlanmıştı. AB liderleri başta olmak üzere Birlik’e üye ülkelerden çok sayıda isim idam cezasının geri gelmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulacağına açıklamıştı.

Ankara’nın tepkisini çeken bu açıklamalara dün bir yenisi daha eklendi. ORF’ye konuşan Avusturya Başbakanı Christian Kern, AB’ye üyelik görüşmelerini ‘diplomatik bir kurgu’ olarak tanımladı.

‘TÜRKİYE İLE ALTERNATİF BİR KONSEPT BULUNMALI’

“Demokratik standartların Türkiye’nin üyeliği için yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz… Ekonomik konular da bir o kadar önemli çünkü Türkiye ekonomisi Avrupa ortalamasının çok uzağında” diyen Kern, 16 Eylül’deki Avrupa Konseyi zirvesinde Ankara ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılması için bir teklif sunup sunmayacağı yönündeki bir soruyu da yanıtladı.

Bu teklifi gündeme getireceklerini doğrulayan Kern, “Alternatif bir konsept bulunmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye