• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


Hüseyin Gülerce darbe girişiminin 1 numaralı ismini açıkladı

Eurasia Diary
A- A A+

Yıllarca Fethullah Gülen'e en yakın isim olarak gündeme gelen Hüseyin Gülerce, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin 1 numaralı ismini açıkladı. Gülerce darbe girişiminin 1 numaralı sorumlusunun Adil Öksüz olduğunu söyledi.

Bir dönem adı Gülen cemaati ile anılan ve FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi kalkıştığı darbe girişimine ilişkin kritik açıklamalarda bulunan Star gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, Adil Öksüz'ün darbenin 1 numarası olduğunu ifade etti.

24 TV'deki yayında darbe girişimine ilişkin kritik açıklamalarda bulunan Hüseyin Gülerce, darbe girişiminin 1 numarasını açıkladığı konuşmasında "Adil Öksüz o gece Akıncılar Üssü'nde görüntüleri olduğu söyleniyor. Varsa diye konuşuyorum. O zaman Öksüz darbe girişiminin kesinlikle 1 numarasıdır. Kesin. Bu darbe girişiminin merkez üssü Akıncı Üssü çıktı mı, çıktı. Orada da bu İlahiyat Yardımcı Doçenti görüldüyse kesinlikle 1 numara odur" dedi.

'KAFAMDAKİ ŞABLONA GÖRE GÜLEN SON TALİMATLARINI TELEFONLA VERMEDİ'

Uzun yıllar Fethullah Gülen'in 'sağ kolu' olarak zikredilen Gülerce, darbe girişimine ilişkin kritik açıklamalarında, Adil Öksüz'ün 'darbenin 1 numaralı ismi' olduğuna ilişkin başka ihtimallerin de bulunduğuna değinerek, "Bu adam son 20 gün içerisinde, birisi darbe girişiminden 3 gün olmak üzere Pensilvanya'ya gitmiş. Kafamdaki şablona göre böyle bir darbenin son talimatlarını Fethullah Gülen son talimatlarını telefonla vermemiştir. Şifahi olarak vermiştir. Bir yardımcı ilahiyat doçenti Pensilvanya'yı kapı komşusu yapmış. Bu nasıl bir şey." dedi.

ADİL ÖKSÜZ KİMDİR?

15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü'nde bulunduğu belirlenen ve Gülen cemaatinin "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan Adil Öksüz'ün yakalanıp adliyeye sevk edildikten sonra 21 dakika içinde salıverildiği ve kayıplara karıştığı ortaya çıktı. Sakarya Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Öksüz'ün, darbe girişiminden önce iki kez ABD'ye gittiği, son olarak girişimden iki gün önce Türkiye'ye geldiği belirlendi. Adliyeden serbest kaldıktan sonra uçakla Ankara'dan İstanbul'a giden Öksüz, kayıplara karıştı.

Milliyet'te yer alan habere göre darbe girişiminden sonra başlatılan adli soruşturmalar çerçevesinde hakkında yakalama kararı çıkartılan akademisyen Adil Öksüz'le ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.

2 GÜN ÖNCE DÖNDÜ

Alınan bilgiye göre güvenlik birimleri, Öksüz'ün haziran ve temmuzda iki kez ABD'ye gittiğini tespit etti. İlk olarak 20 Haziran'da ABD'ye giden Öksüz'ün, 25 Haziran'da dönüş yaptığı belirlendi.

13 TEMMUZ'DA YURDA GİRİŞ YAPTI

Yapılan çalışmalar sonrası Gülen cemaatinin Hava Kuvvetleri'ndeki imamı olduğu iddia edilen Öksüz'ün, 11 Temmuz'da bir kez daha ABD'ye giderek darbe girişiminden iki gün önce 13 Temmuz'da yurda giriş yaptığı anlaşıldı.

Öksüz'ün, 14 Temmuz'da İstanbul'dan Ankara'ya geldiği, 15 Temmuz'da Akıncı Üssü'nde bulunduğu saptanırken, gözaltına alındıktan sonra 16 Temmuz Sabahı adliyeden serbest kalan Öksüz'ün aynı gün Ankara'dan uçakla İstanbul'a geçtiği, buradan da Sakarya'ya gittiği belirlendi. Bu tespitlere karşın, hakkında yakalama kararı çıkarılan Öksüz, kayıplara karıştı. Öksüz'ün, Sakarya'da bulunabileceği dört eve baskın yapılmasına karşın yakalanamadı.

HEMEN MAHKEMEYE ÇIKARILDI

Bu arada Öksüz'ün gözaltına alındığında çekilen Sincan Adliyesi'ndeki görüntülerine ulaşıldı. Darbe girişiminin karargâhları arasında olduğu belirtilen Akıncı Üssü çevresinde güvenlik önlemi alan Jandarmaya yakalanan Öksüz, ilçe jandarma komutanlığında sorgulandı. 16 Temmuz sabahı üs yakınlarında gözaltına alınan Öksüz, hemen mahkemeye çıkarıldı.

21 DAKİKADA SERBEST

Sabah 06.15 sıralarında Sincan Adliyesi'ne getirilen Öksüz, nöbetçi savcıya verdiği ifade sonrasında 'adli kontrol' kararıyla serbest kaldı ve saat 06.36'da adliyeden ayrıldı. İşlemlerini tamamlayan Öksüz, elinde küçük valiziyle birlikte tek başına binadan ayrıldı, sırra kadem bastı.

GÜLEN'DEN KİTAP

Öksüz'ün darbe girişiminde rol aldığının ortaya çıkmasıyla birlikte yeni bir iddia gündeme geldi. İddiaya göre, Öksüz, halen görev yaptığı Sakarya Üniversitesi'ne, Gülen cemaatinin eski emniyet imamı olduğu bilinen Kemalettin Özdemir'in referansıyla yerleştirildi. Ayrıca, sosyal medyanın aktif kullanıldığı Twitter'da mesajlar yayımlayan, "Üst Akıl Oyunları" adlı bir hesaptan 19 Haziran'da yayımlanan iki mesajda Özdemir ile Öksüz arasındaki bağlantı anlatıldı.

Söz konusu twitter hesabından atılan bir mesajda, "Fetullah Gülen Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz gelir. FETÖ'nün, 'Yakaran Kalpler' kitabını getirir. Kitabı bizzat FETÖ (Fetullah Gülen) KÖZ'e (Kemalettin Özdemir) göndermiştir" denildi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye