• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Ağustos, Cuma


Sadr'dan destekçilerine 'Gösterileri durdurun' talimatı

Eurasia Diary
A- A A+

Irak'ta Şii lider Mukteda el Sadr, ülkede reformların gerçekleştirilmesine fırsat sunulması için destekçilerine 30 gün süreyle protestoları durdurma talimatı verdi.

Sadr'ın ofisinden yapılan açıklamada, "Sadr, destekçilerine 30 gün boyunca eylemleri durdurma talimatı verdi. Bu karar eylemlerden vazgeçmek anlamı taşımıyor ve ülkenin iyi bir seviyeye ulaşması için reform taleplerine devam edilecektir" denildi. Sadr, ilerleyen zamanlarda gösterilerin tekrar başlayacağını da kaydetti.

Sadr'ın talimatına ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Irak Meclisi'ndeki Ahrar Listesi Üyesi Galip Zamili, "Böyle bir karar, reform isteyen siyasi grupları ortaya çıkarmaya yöneliktir" dedi.

"Bazı siyasi gruplar açıklamalarında reform planına destek verdiklerini vurguluyorlar" diyen Zamili, "Sadr'ın bu talimatı vesilesiyle kimlerin reforma ne kadar destek verdiği ve kararlarına bağlılıkları ortaya çıkaracaktır" diye konuştu.

Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr yanlısı binlerce kişi, bir süredir Irak'ta reform talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyorlar.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye