• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


Erdoğan, Böhmermann’ın peşini bırakmayacak

Eurasia Diary
A- A A+

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman komedyen Böhmermann'ın, kendisi hakkında yazdığı ve 'müstehcen ifadeler' içeren şiirinin tamamen yasaklanması için başvuruda bulundu.

DW Türkçe Servisi’nin aktardığına göre, Der Spiegel’e konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Michael Hubertus von Sprenger, Alman komedyen Jan Böhmermann’ın şiirinin tamamen yasaklanması talebini Hamburg Mahkemesi’ne geçen çarşamba günü ilettiklerini kaydetti.

Von Sprenger, başvuruya gerekçe olarak Böhmermann’ın kendisine ait olmayan bir şiiri sanat olarak adlandıramayacağını gösterdi. Zira Böhmermann daha önce ‘Zeit’ gazetesinin şiiri kendisinin yazıp yazmadığına ilişkin sorusuna, ‘Hayır’ yanıtını vermiş, kaynak olarak da interneti göstermişti.

Böhmermann, Erdoğan ile ilgili şiiri ZDF kanalında yayınlanan ‘Neo Magazin Royal’ adlı programda okumuştu. Hamburg Eyalet Mahkemesi şiirin bir mizah eseri olduğuna hükmetmiş ancak şiirin bazı bölümlerine ihtiyati tedbir kararı getirmişti. Böhmermann’ın avukatı Christian Schertz ise mahkemenin aldığı kararı eleştirmişti.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yabancı devlet temsilcilerine hakaret’ suçlamasıyla başvurduğu Mainz Savclığı’nda Böhmermann hakkında başlatılan soruşturma da sürüyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye