• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


Terör mağduru Sur esnafının kira sevinci

Eurasia Diary
A- A A+

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait iş yerlerinden 6 ay daha kira alınmayacağı yönündeki açıklaması, esnafı sevindirdi.

Kaynak'ın, Sur'da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait dükkanların kira bedellerine ilişkin, "Kasım ayında alınan bir kararla 6 ay kiraların alınmamasına karar verilmişti. Biz bu 6 aylık süreyi, bir 6 ay daha uzatıyoruz. Kasım sonuna kadar kira almayacağız." şeklindeki açıklaması, esnafı memnun etti.

Tarihi Kuyumcular Çarşısı'nda 28 yıldır esnaflık yapan Şaban Peker, AA muhabirine, hükümetin kendilerine yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Sur'un terörden arındırılmasıyla rahatladıklarını dile getiren Peker, "Allah hükümetimizi başımızdan eksik etmesin. Allah razı olsun. Devletimiz teröristlere karşı bu mücadeleyi vermemiş olsaydı biz burada yoktuk. Güzel bir mücadele verdiler. Bunda da başarılı oldular." dedi.

"Allah devletimizden razı olsun"

Çocukluğundan bu yana ilçede esnaflık yaptığını belirten Muhammed Kadir Yağcı ise terör saldırılarından sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin dahi etkilendiğini anlattı.

Yağcı, "Allah devletimizden razı olsun. İnsanlara Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez diye ve dininden, mezhebinden dolayı farklı bakmak yanlıştır. İnsanlara, insan olmasından dolayı değer verilmesini istiyoruz." dedi.

Murat Şenyiğit ise tarihi Kuyumcular Çarşısı'nda 1988'den bu yana esnaflık yaptığını, terör saldırılarında dükkanlarının kapalı olması nedeniyle mağduriyet yaşandığını söyledi.

Hasan Paşa Hanı girişinde tespih satan Abdulkadir Güneş, kendileri açısından güzel bir karar olduğunu, esnafın rahat nefes alacağını belirtti.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye