• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


‘Filipinli Trump’ göreve başladı, ilk çağrısı ‘uyuşturucu bağımlılarını öldürün’ oldu

Eurasia Diary
A- A A+

Mayıs ayında seçilmesinin ardından dün resmen göreve başlayan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ‘uyuşturucu bağımlılarını öldürme’ ağrısında bulundu.

Filipinler Cumhuriyeti'nin 16. lideri seçilen 71 yaşındaki Duterte, Manila'daki Malacanang Sarayı'nda düzenlenen törende, Anayasa Mahkemesi Üyesi Bienveni Reyes'in önünde yemin ederek göreve başlamıştı.

Guardian’da yer alan habere göre, görevi devralmasının ardından uyuşturucu ticaretini ülkeden sileceğine dair söz veren ‘Filipinli Trump’, “Bunlar o… çocukları ve çocuklarımızı yok ediyorlar. Sizi uyarıyorum, bu yola girmeyin. Polis bile olsanız yapmayın çünkü gerçekten sizi öldürürüm” dedi.

‘AİLELERİ İÇİN ZOR OLACAKTIR’

Halka uyuşturucu bağımlılarını öldürme çağrısı yapan Duterte,  “Eğer bir bağımlı tanıyorsanız gidin ve onu öldürün çünkü aileleri için bunu yapmak çok zor olacaktır”  diye konuştu.

‘DİKTATÖR OLMAYACAĞIM’

Mindanao'daki Davao kentinin belediye başkanlığını 22 yıldır yürüten ve 9 Mayıs'ta yapılan seçimlerde oyların yüzde 38,55'ini alarak devlet başkanı seçilen 71 yaşındaki Duterte, atadığı polis ve askeri yetkilileri için Quezon kentinde düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada, kanunsuzlukla mücadelede gereken neyse yapılacağını, polisi sonuna kadar koruyacağını fakat kesinlikle bir diktatör olmayacağını ifade etti.

Filipinler’de seçim kampanyası süresince tercih ettiği söylem ABD’deki Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’la benzerlik taşıdığı için ‘Filipinli Trump’ olarak adlandırılan Rodrigo ‘Digong’ Duterte, tecavüz edilerek öldürülen bir kadın için söylediği ortaya çıkan skandal sözleri nedeniyle özür dilemek zorunda kalmıştı.

Détente, Filipinler’in Davao kentinde 1989 yılında çıkan hapishane isyanı sırasında mahkumlar tarafından tecavüz edilerek öldürülen Avustralyalı Jacqueline Hamill hakkında “Tecavüze uğramasına çok öfkelenmiştim. Ama çok güzeldi. Belediye başkanına öncelik tanımalılardı” demişti.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye