• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


Gazze'ye yardım götüren 'Lady Leyla' törenle İsrail'e uğurlandı

Eurasia Diary
A- A A+

Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin ardından Gazze'ye 11 bin ton insani yardım taşıyan Panama bandıralı 135 metre uzunluğundaki Lady Leyla adlı gemi, törenle Mersin Limanı'ndan İsrail'in Aşdod Limanı'na uğurlandı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve Toprak Mahsulleri Ofisi ile bir özel sektör kuruluşunun desteği ile hazırlanan 25 milyon TL değerindeki yardım malzemelerini taşıyan geminin uğurlama törenine, Veysi Kaynak ve Lütfi Elvan'ın yanı sıra Filistin Büyükelçisi Fayed Mustafa, AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz ve Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık da katıldı. Mersin Limanı 17. rıhtımındaki tören öncesi geminin önünde hatıra fotoğrafı çektirildi. Törende ilk konuşan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin'in Filistinliler için insani yardım gemisine aracılık etmiş olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

‘TÜRKİYE HER ZAMAN YARDIMCIMIZDIR'

Filistin Büyükelçisi Fayed Mustafa, Mahmut Abbas'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a İstanbul'da yaşanan terör saldırısı nedeniyle başsağlığı ve yaralılara ise geçmiş olsun dileklerini getirdiğini belirtti. Günahsız insanları vuran menfur saldırıyı kınadıklarını ifade eden getiren Mustafa, "Filistin devletinin kurulmasında Türkiye'nin desteği her zaman vardır buna minnettarız. Gazze konusunda Türkiye çok destek vermiştir. Filistin dediğimiz zaman 'Batı Şeria, Gazze ve Türkiye' diyoruz Türkiye her zaman birinci derecede yardımcımızdır. Buradan bu geminin kalkıp gitmesi her zaman yanımızda olduğunuzun bir göstergesidir. Ramazan ayında bu yardımı yapmanız bizi çok mutlu etti. Hükümet olarak ülke olarak size çok teşekkür ediyoruz" dedi.

‘BU BİR NEVİ BAYRAM HEDİYESİDİR'

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise dayanışmanın en güzel bir örneğine tanıklık ettiklerini söyledi. Elvan şöyle devam etti:

"Bu bir nevi bayram hediyesidir. Çocuklarımızın Gazzeli çocuklara bir bayram hediyesidir. Bu yardım sürecine nasıl geldiğimizi biliyorsunuz. Yapılan görüşmelerde uzun müzakerelerde Türkiye'nin ileri sürdüğü şartların tamamı kabul ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve 79 milyon dik durdu hakkı ve hakkı savundu. Bu sayede insani yardım kanalları yenide açıldı. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Akdeniz'de kurulacak her gönül köprüsü Mersin'den başlıyor. Bu yardım gemisiyle gönüllerin bayramlarını bayram yapan anlayışınız var. İnsanlar arasında buz dağları varsa milletler arasında buz dağları coğrafyalar arasında buz dağları varsa, gönüller arasında buz dağları varsa bundan kimseye yarar gelmez. Gerginlikten, kavgadan kimseye yarar gelmez. Bu nedenle buzları eritip konuşarak anlaşacağız."

GEMİDE NELER YÜKLÜ?

İsrail ile Türkiye arasındaki mutabakatın ardından Filistin'e giden ilk gemi olma özelliği taşıyan Lady Leyla, Gazze'ye bin 500 bebek bezi, 13 bin 755 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ay çiçek yağı, 10 bin giysi ve 20 bin ayakkabı taşıyor. Rotası İsrail'in Aşdod Limanı olan gemiye, Ramazan bayramı öncesi çocukların sevindirilmesi amacıyla bayramlık kıyafetler ve 10 bin 104 oyuncak da yüklendi.

AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden başkanlığındaki AFAD insani yardım ekibi tarafından karşılanacak olan insani yardım malzemeleri, Türk ve Filistin Kızılayları aracılığı ile Gazze halkına ulaştırılacak.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye