• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Temmuz, Perşembe


6 yıl önce Erdoğan: İsrail saldırabilir, Mavi Marmara'ya binmeyin

Eurasia Diary
A- A A+

Mavi Marmara ile ilgili İHH'ya yönelik ‘Yardım götürürken bana mı sordunuz' çıkışında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, o dönem ‘İsrail saldırabilir' gerekçesiyle AK Partili vekillerin gemiye binmesini engellediği tartışılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün, Gazze'ye insani yardım taşırken İsrail'in saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten oraya gerekli yardımı Gazze'ye bugüne kadar hep yaptık yapıyoruz. Filistin'e yaptık yapıyoruz. Bunları da yaparken bir yerlere gövde gösterisi olsun diye değil, her şeyi uluslararası diplomasi neyse bu diplomasi içinde yaptık; yapıyoruz, yapacağız. Bunları davul zurna çalarak değil edebi adabı içinde yaptık, yapıyoruz."

‘DAVUL ZURNAYLA GİTTİ'

Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Erdoğan'ın 6 yıl önceki Mavi Marmara tavrına dair bir derleme yaptı. Gül'ün derlemesi şu ifadeleri içeriyor:

"Erdoğan'ın 6 yıl içinde defalarca yaptığı ‘İzni ben verdim' açıklamaları da kayıtlarda halen duruyor. Ancak, Mavi Marmara olayında Erdoğan'ın ‘Bana mı sordunuz?' sözlerinin gerçeği yansıtmadığını gösteren bir başka gerçek daha var. İHH, Mavi Marmara ile Gazze'ye yardım operasyonunu tam da Erdoğan'ın söylediği gibi ‘davul zurna çalarak' başlattı. İHH'nin gemi hazırlıkları en az 6 ay önceden başlatıldı. Tüm hazırlıklar AKP yönetiminin bilgisi dahilinde yürütüldü. AKP'li milletvekilleri, Mavi Marmara organizasyonu için İHH ile birlikte çalıştı."

‘GEMİYE BİNMEYİN'

"Ve asıl önemlisi, Mavi Marmara'nın Gazze için yola çıkmasının hemen öncesinde bir gelişme daha oldu. Günün 15 AKP milletvekili, parti yönetimi aracılığıyla Erdoğan'dan, Mavi Marmara ile Gazze'ye gitmek için izin istedi. Erdoğan'ın ‘güvenlik' gerekçesiyle izin vermemesi üzerine AKP milletvekilleri gemiye binemedi. Erdoğan'ın izin vermemesi parti yöneticilerince milletvekillerine, ‘İsrail gemiye saldırabilir. Seyahat tehlikeli. Ölen yaralanan olabilir' diye anlatıldı.

‘FİLİSTİN'E YOL AÇIK'

31 Mayıs'taki Mavi Marmara saldırısından 3 gün sonra bu bilgi Cumhuriyet gazetesinde şöyle haber oldu:

"AKP'li bazı milletvekillerinin İsrail'in saldırısına uğrayan gemiyle Gazze'ye gitmek istedikleri ancak parti yönetiminin izin vermemesi nedeniyle son anda bundan vazgeçtikleri ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre AKP'li bazı vekillerin saldırıya uğrayan gemilerde bulunması son anda AKP yönetimince engellendi. Geçen yıl aralık ayında AKP'li 16 milletvekili, 'Filistin'e Yol Açık' sloganıyla Gazze'ye ulaşmak için bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bu ziyarette yer alan AKP'li milletvekillerinden aralarında Türkiye-Filistin Dostluk Grubu Başkanı Zeyit Aslan ile Hüsnü Tuna, Cemal Yılmaz Demir ve başka bazı milletvekilleri de İsrail'in saldırdığı gemilerle gitmek istedi. Milletvekilleri, İHH'nin organize ettiği yardım kampanyası kapsamında saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinde yer alma isteklerini AKP yönetimine iletti. Ancak parti yönetiminden milletvekillerinin bu talebine vize çıkmadı."

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye