• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Haziran,


Trump'tan Irak'taki ABD askerlerine 'hırsızlık' iması

Eurasia Diary
A- A A+

Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adayı işadamı Donald Trump, ABD hükümetinin Irak'a gönderdiği paraların bir bölümünün ülkedeki bazı Amerikan askerlerince 'çalındığını' ima etti.

ABD ordusunun 241. kuruluş yılı nedeniyle Kuzey Carolina eyaletinde bulunan bir ordu üssünde düzenlenen törende konuşan Trump, ABD yönetiminin Irak'a gönderdiği paraların akıbeti ile ilgili bir iddiayı gündeme getirdi.

Trump, "Irak'ta hile diz boyu. Milyon dolarlar nasıl getiriliyor ve dağıtılıyor acaba? Bu işi yapan askerlerin kim olduğunu bilmek istiyorum çünkü eminim şu anda onlar çok iyi yaşıyorlardır" diyerek isim vermeden ABD yönetiminin ülkeye gönderdiği paralarının bir bölümünün bazı Amerikan askerleri tarafından 'çalındığını' ima etti.

Trump'ın konuşmasından kısa bir süre sonra Trump'ın kampanya sözcüsü Hope Hicks, "Bay Trump, Iraklı askerleri kastediyordu" açıklamasını yaptı.

52 MİLYON DOLARLIK YOLSUZLUK

Tarafsız bir gözetleme kurumu olan Kamu Entegrasyon Merkezi'nin açıkladığı 2015 yılı raporunda, "2005 yılından bu yana ABD ordusunun Irak ve Afganistan misyonlarında görevli toplam 115 personelin rüşvet, hırsızlık ve sözleşmede hile gibi yöntemlerle toplam 52 milyon dolar tutarındaki yolsuzluk olayına karıştığı" belirtilmişti.