• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
30 Mayıs, Pazartesi


Azerbaycan'da Cumhuriyetin 98. Yılı - VİDEO

Eurasia Diary
A- A A+

Türk dünyasında ve İslam aleminde ilk Cumhuriyet rejimine Azerbaycan geçti.

Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşları 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyetini kurdu.

Azerbaycan’da cumhuriyetin ilanının 95'inci yılı coşkuyla kutlandı.

Azerbaycan’da gurur günü

Bugün Azerbaycan gurur günlerinden birini daha yaşıyor.

Türk dünyası ve İslam Aleminin ilk cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 98’inci yıldönümü kutluyor.

Uzun dönem içerisinde Azerbaycan Rusya'nın sömürgesi altında kaldı. Fakat Azerbaycan halkı her zaman özgürlüğe, bağımsızlığa kavuşmak için mücadele etti.

28 Mayıs

20. yüzyıl tarihe yalnız bilim, teknoloji yuzyılı olarak değil, aynı zamanda milli uyanış, halkların sömürgeden kurtulması ve milli devletçiliğin yaranması yüzyılı olarak da dahil oldu.

Rusya'da 1917 yılında yaşanmış devrim sonucu Ramanovlar hanedanı yönetimine son verildi. Sonuç olarak Rusya İmperatorluğu dağıtıldı. Halklar kendi kaderini kendileri belirlemeli oldular. Bu fırsatı kullanarak 28 mayıs 1918 yılında   M.Emin Resulzade ve arkadaşları  Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'ni ilan ettiler.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti yalnız Azerbaycan'da değil tüm Doğu'da ilk demokratik cumhuriyet oldu. Azerbaycan'ın üçrengli bayrağı Türkçülük, İslamçılık ve Avrupalılaşma birlğini içeriyordu. Fakat Azerbaycan Halk Cumhuriyeti yalnız 23 ay mevcut oldu. 28 nisan 1920 yılında Bolşeviklerin 11. Savyet Ordusu Azerbaycan'ı işgal etti.

Cumhuriyet Günü Azerbaycan'da 1990 yılından itibaren bayram olarak kutlanıyor.

28 mayıs 1918 yılında M. Emin Resulzade Azerbaycan Halkı’na böyle seslendi: