• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
22 Mayıs,


Almanya: Meclis gruplarının temsil hakkı demokrasi için önemli

Eurasia Diary
A- A A+

Almanya hükümet sözcüsü, Türkiye'deki artan kutuplaşmadan endişe duyduklarını söyledi ve "Demokrasi için tüm ilgili Meclis gruplarının temsil hakkının olması önemlidir" diye konuştu.

Sözcü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Pazartesi günü gerçekleştireceği İstanbul ziyareti sırasında kaygılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceğini de ifade etti.

"Bu mesele, Başbakan'ın Dünya İnsani Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşmede kesinlikle ele alınacak konulardan birisi. Pazartesi günü ikili görüşme planlanıyor" diye konuştu.

Seibert, TBMM'deki dokunulmazlık oylamasını takip ettiklerini belirtip "Alman hükümeti, oylamanın sonuçlarını kayda aldı. Türkiye'deki siyasi tartışmalarda artan kutuplaşma bizi endişelendiriyor" dedi.

Hükümet sözcüsünün açıklamaları, hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının tek seferliğine kaldırılmasını öngören geçici Anayasa maddesi değişikliğinin ikinci maddesinin oylaması sırasında geldi.

İlk madde oylamasında 'Kabul' oyları 373'e ulaşmıştı. Teklifin tümü için yapılacak oylamada da 367 oy sınırı aşılırsa, referanduma gerek kalmadan söz konusu milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılacak.

Almanya'da hükümet sözcülerinden George Steiner de Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlık görevinden ayrılmasından sonra yaptığı açıklamada yeni göreve gelecek başbakanla 'olumlu ve yapıcı işbirliğinin devam edeceğini' belirtmiş ve göçmen anlaşmasının uygulanmasının süreceğini söylemişti.

Ankara ile Brüksel arasındaki anlaşma şartlarından biri Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanınması. Ancak AB, Türkiye'nin talep edilen 72 maddenin tümünü yerine getirmesini şart koşuyor.

BBC