• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
22 Mayıs,


‘Şeriatla yönetilen bir ülke olmak istemiyoruz'

Eurasia Diary
A- A A+

CHP'nin dün Kadıköy'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle yaptığı etkinlik, hükümetin politikalarına dönük tepkileri bir kez daha ortaya koydu. Sputnik'in konuştuğu katılımcılar eğitimin dinselleştirilmesi, cihatçı gruplara sağlanan kolaylık ve başkanlık sistemine tepkilerini dile getirdiler.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda binlerce kişi Kadıköy'deki Yoğurtçu Parkı'nda dün bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, hükümetin demokratik yapıya uzak olduğunu vurguladı. Uygar bir geleceğin gençlerle kurulabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP'ye üye olan 5 bin gençten bazılarına parti rozeti taktı.

ABD Büyükelçiliği'nin saldırı uyarısı ve ‘saldırı olabilir' gerekçesiyle 19 Mayıs kutlamalarının engellenmek istemesine karşın, binlerce kişinin katıldığı etkinlikte güvenlik önlemleri yok denecek kadar azdı. Toplanma yerine girişlerde polis tarafından üst araması yapılmadı.

ENSAR VAKFI'NA KARŞI BİNLERCE İMZA

Etkinlikte, hükümetin laiklik ilkesiyle çelişen uygulamalarına tepkiler ön plandaydı. Eğitimde hem hükümet hem de hükümet tarafından desteklenen vakıflar aracılığıyla yaşanan dinselleşme de protesto edildi. Hükümet destekli bu kuruluşlardan olan ve 45 çocuğa cinsel tacizde bulunulduğu ortaya çıkan Ensar Vakfı'nın kapatılması için imza toplandı. Ensar Vakfı'nın kapatılması için imza vermek isteyen çok sayıda kişi sıra oluşturdu. Sputnik'e bilgi veren bir yetkili, birkaç saat içinde 5 bine yakın imza toplandığını söyledi.

‘ÇOCUKLARA BÖYLE GERİCİ BIR ÜLKE BIRAKMAYALIM'

İmzacılardan öğretmen Hüseyin Demir neden imza verdiğine ilişkin şunları söyledi:

"TÜBİTAK, gencecik bir kızın katledilmesiyle ilgili soruşturmada kendisinden istenen desteği ‘projelerimiz yoğun' deyip reddetmiş. Türkiye'nin bilim kurumu ne proje yapıyor da bu kadar yoğun diye bakıyorsun ‘Kuran ayeti okunan fasulye daha çabuk büyüyor' diye, Ortaçağ işleriyle uğraşıyor. AKP'li üst düzey bir yetkilinin cinayeti örtmek için yüzbinlerce dolar rüşvet aldığı iddiaları için kamera görüntüleri üzerinde inceleme yapmaya fırsat bulamıyor. Çocuklara tecavüz edilen vakfa sahip çıkıyor AKP hükümeti. Ne diyeyim? Ya aydınlık ya karanlık. Çocuklarımıza böyle karanlık, gerici bir ülke bırakmak istemiyorum."

  • Etiketler:
  • CHP