• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Temmuz, Perşembe


ÖSO ‘birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ dedi

Eurasia Diary
A- A A+

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), yerel ve kısmi ateşkesi hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini duyurdu. ÖSO, dün yayınladığı ve 37 biriminin de imza attığı açıklamada, ateşkes tam anlamıyla uygulanmadığı takdirde Cenevre’den çekilme ve her türlü saldırıya karşılık verme hakkı olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Biz, yani Suriye genelindeki silahlı gruplar tek bir blok oluşturacağız. Birimlerimizin denetimindeki bölgelere yapılan herhangi bir saldırı, Suriye toprakları üzerindeki tüm birimlerimize yapılmış sayılacak ve bu saldırılara karşılık verme hakkımız saklı kalacak” ifadeleri yer aldı.

Suriye'nin bazı bölgelerinden çatışmaların ateşkesi tehdit eder duruma gelmesi nedeniyle Rusya ve ABD’nin cuma ilan ettiği ‘sessizlik rejimini’ de tanımadığını vurgulayan ÖSO, yalnızca belli bölgelerde değil her yerde ateşkes uygulanmasını istedi.

“Çatışmaların durdurulması kararımız, tüm Suriye’yi kapsayan kapsamlı bir anlaşmaydı” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, IŞİD denetimindeki toprakların bu anlaşmadan muaf tutulduğu hatırlatıldı. Ancak 27 Şubat’ta ilan edilen ateşkese dahil edilmeyen Nusra Cephesi’nden bahsedilmedi.

Diğer taraftan ‘bölünebilme ilkesi veya yerel ateşkeslerin hiçbir koşulda kabul edilmeyeceği’ vurgulanan açıklamada, Riyad destekli Yüksek Müzakere Komitesi’nin (HNC) nisanda Cenevre’de Şam’la yapılan görüşmelerden çekilmesine destek verildi.

RUSYA'DAN HALEP VE ŞAM'A 3.5 TONLUK YARDIM

Bu arada Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi, Halep’in Balas, Şam’ın da Muadhamiye bölgelerine 3 buçuk ton insani yardım götürüldüğünü açıkladı. Humus ve Hama’ya da benzer yardımların yapılacağı belirtildi, ayrıca 42 Suriyeliye de tıbbi destek sağlandığı aktarıldı.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye