• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
4 Mayıs, Çarşamba


Prematüre bebekler için en önemli handikaplarından birisine çare

Eurasia Diary
A- A A+

Teknoloji dünyasının on parmağında on marifet devlerinin başında şüphesiz Samsung geliyor. Son kullanıcı ve kurumsal kullanıma yönelik elektronik ürünlerinin yanısıra her türlü beyaz eşyadan otomotive, iş makinalarından inşaat sektörüne kadar pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren G. Koreli devin bir ayağı da sağlık sektöründe. Hatta ülkelerinde dev bir tıp merkezi açacak kadar da ileri seviyedeler bu alanda da.

İşte şimdiki haberimiz de teknoloji devinin sağlık alanındaki yeniliklerinden birisine yönelik:

Samsung prematüre yani zamanından erken doğan bebeklerin gelişimlerini sağlıklı bir biçimde tamamlayabilmeleri amacıyla Voice Of Life (Hayatın Sesi) isimli yeni bir uygulama geliştirdi.

Uygulama üzerinden prematüre bebeğin annesinin kalp atışları ve sesi kaydediliyor. Bunun ertesinde bebeğe zarar verebilecek, başta yüksek teldekiler olmak üzere, anne karnında işittiklerinden farklılık gösteren, tüm frekansların kaldırılıyor ve nihai aşamada elde edilen doğal kayıt kuvözün (erken doğan bebeklerin konduğu tıp cihazı) yanındaki hoparlörlerden çalınıyor.

Bu sayede de erken doğduğu için annesinin sesinden vaktinden önce ayrılmak durumunda kalan bebeğin yaşadığı bu handikap gideriliyor. Şöyle ki, anne karnındaki bebeğin beyninin sağlıklı gelişebilmesi annesinin sesine bağlı.

Yeni Şafak