• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
29 Temmuz, Cuma


AfD'yi protesto gösterisinde çatışma - 400 gösterici gözaltına alındı

Eurasia Diary
A- A A+

İslam ve mülteci karşıtı söylemleriyle tanınan Almanya İçin Alternatif'in (AfD) Stuttgart'ta düzenlediği parti kongresi öncesinde, yüzlerce kişi protesto gösterisi yaptı. Solcu otonomların ağırlıkta olduğu grup, kongrenin düzenleneceği binaya geçişleri engellemeye çalıştı. 'Naziler dışarı', 'Mülteciler kalıyor, Naziler kovuluyor' şeklinde sloganlar atan gruptan bazıları kendilerini kablolarla binanın girişine bağlamaya çalıştı.

Polis çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı

Göstericiler daha sonra kongre binası yakınlarındaki bir sokakta otomobil lastikleri yaktı. Ayrıca protestocular Münih istikametine giden otobanın bir şeridini de kısa süreliğine kapattı. Polis göstericilere biber gazı ile müdahale etti. Polis 400 göstericiyi gözaltına aldı.

AfD kongresi nedeniyle toplam 1000 polis güvenliği sağlamak için görev yapıyor. AfD üyeleri ile solcu gruplar arasında çatışma çıkmasından endişeleniliyor. Kongreye 2 bin partili katılıyor. Stuttgart kent merkezinde öğle saatlerinde AfD kongresini protesto için geniş çaplı bir gösteri düzenlenecek. Polis bu gösterinin, AfD kongresinin düzenlendiği fuar alanına sıçramasından endişe ediyor.

DW Türkçe

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye